18 EKİM AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Her yıl 18 Ekim’de kutlanan Azerbaycan Devletinin Bağımsızlığı Günü, Azerbaycan tarihinin en önemli günlerinden biridir.

Bilindiği gibi 20. yüzyılın sonunda Sovyetler Birliği’nin (SSCB) çöküşünün bir sonucu olarak, Azerbaycan bağımsızlığını yeniden kazanmıştır. Aynı zamanda   20. yüzyıl Azerbaycan siyasi tarihindeki ikinci zafer olan  bu gelişme 8 Ekim 1991’de, Azerbaycan Yüksek Sovyeti’nin olağanüstü toplantısı 4 gün boyunca gerçekleştirildi.  Son olarak, 18 Ekim 1991 tarihinde, Anayasa Konseyi, Tarihsel bir belgeyi  – ”Azerbaycan Cumhuriyeti Bağımsızlığı” adlı anayasal tasarıyı oybirliği ile kabul etti.
Bu gelişmenin akabinde 29 Aralık 1991 yılında Azerbaycan’da halkoylaması düzenlendi. 360 milletvekilinin 258’i bu fiile oy vermesi ve Azerbaycan halkının bağımsızlığından yana  oy kullanımıyla  Anayasa Yasası düzenlendi. Anayasa Yasa 6 bölümden ve 32 maddeden oluşmaktadır.

Azerbaycan’ın bağımsızlığını yeniden tesis ettikten sonra  Mayıs 1992’de Azerbaycan Milli Meclisi, Üzeyir Hacibeyov’un bestesi ve Ahmet Cavad’ın şiiri ile Azerbaycan İstiklal Marşı’nı onayladı. Hemen ardından, parlamento tarafından, 3 renkli ve ay yıldızlı Devlet Bayrağı ve Devlet Arması da onaylandı. 18 Ekim 1991 yılından itibaren Azerbaycan bağımsız ülke oldu ve bu gün Azerbaycan’da bayram olarak kutlanmaya devam ediyor.

Azerbaycan İstiklal marşı

Azerbaycan,Azerbaycan!
Ey kahraman evladın şanlı vatanı!
Senden otru can vermeye cümle hazırız,
Senden otru kan dökmeye cümle kadiriz.
Uç renkli bayrağınla mesut yaşa,
Uç renkli bayrağınla mesut yaşa.
Minlerle can kurban oldu,
Sinen herbe meydan oldu,
Hügugundan keçen asker
Here bir kahraman oldu.
Sen olasan gülüstan,
Sene her an can kurban,
Sene bir çok mehebet,
Sinemde tutmuş mekan.
Namusunu hifz etmeye,
Bayrağını yukseltmeye,
Namusunu hifz etmeye,
Cumle gençler muştaktır.
Şanlı veten,şanlı veten
Azerbaycan,Azerbaycan.

Ahmet Cavad

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.