AZERBAYCAN DİASPORA BAKANLIĞI İSTANBUL’DA TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİ

Azerbaycan Diaspora Bakanlığı’nın düzenlediği “Türkiye’de yaşayan Azerbaycan’lılarla Görüş” etkinliğini İstanbulda gerçekleşti. Toplantı Türkiye’nin birçok  yerinden davet edilen sivil toplum kuruluşların ve  katılımcıların şehitler için saygı duruşu ve iki ülkenin milli marşının okunmasıyla gerçekleşti.

Azerbaycan Diaspora Bakan yardımcısı Valeh Hacıyev açılış konuşması yaparak ; “Türkiye’de ve dünyanın diğer ülkelerinde Azerbaycan’lıların ‘Birlik ve Dayanışma’sı için çaba sarf etmekteyiz. Türk dünyasının ortak problemi olan Dağlık Karabağ meselesinin halledilmesi için hep beraber güç birliği yaparak çalışmalıyız. Bugün Azerbaycan eski Azerbaycan değildir. Güçlü ordusu ve Ermenileri yenecek güçe sahiptir. Şimdiye kadar bizim sesimizi duyuran derneklere teşekkür ediyorum.Bundan sonra birlik içinde çalışmalarımız devam edecek ve Türk dünyasının tek diasporasını yaratacağız” dedi.

 

Azerbaycan Diaspora Bakan yardımcısı Valeh Hacıyev’in konuşması sonrasında  birçok sivil toplum kuruluşu başkanlarına söz verildi, görüş ve önerileri alındı.

Toplantı sonrasında Koordinasyon merkezinin kurulması için ortak bir çalışma gurubu kurulması  ve Türkiye’de yapılacak olan etkinliklerin dahahalka açık olarak anılmasına karar verildi.

Koordinasyon Kurulu oluşturuldu ; Günel Rzayeva, Sefer Karakoyunlu, Ahmet Gencahan Babış, Emrullah Memmedov, Yakup Bulut, Tebriz Ceferov, Mehmet Giyas Azertürk, Seyfettin Ayakyay.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.