ALAÇATI’YA GİTTİNİZ Mİ?

Sevgili okuyucularımız “Azturkworld”ün travel bölümü için seçtiği sıradakı mekan, son dönemlerde isminden sıkça söz ettiren, İzmir Çeşme’nin en gözde tatil merkezleri arasında yer alan Alaçatı oldu.

Türkiye’nin Ege bölgesinde bulunan İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir şirin kasabası olan Alaçatı, yerli halkın özellikle de turistlerin en çok ilgisini çeken bölgelerden biridi.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile ara mesafesi 85 km olan Alaçatı‘nın ismi Antik dönemlerde Agrillia olmuştu. Daha sonra adını Osmanlı Devleti zamanında Alaçatıda yaşayan “Alacaat” isimli bir aşiretten almıştı. İyonya‘nın merkezi konumunda olan bölgede mübadele zamanına kadar Türk ve Rum nüfus bir arada barınıyordu.

Mevcut zamanda yaklaşık olarak nüfusu 8.401 kişi olarak belirlenen Ege’nin incisi Alaçatı‘nin mis gibi begonvil, sardunya, lavanta kokusu yayılan ünlü dar sokaklarını gezmeyi size tavsiye ederim.
Çünki Alaçatı 1800’lü yıllardan kalma Arnavut kaldırımlı daracık sokakların eşlik ettiği cumbalı eski taş evlerle, salaş restoranlarla, tarihi bir doku içerisine hapsolan butik otellerle, antikacılar, hediyelik eşya dükkanlarla, beyaz ile çivit mavisinin kusursuz uyumuyla herkesi ve aynı zamanda bahçe ve pencerelerindeki rengarenk çiçekleri ile birlikte buraya gelen tursitleri kendisine hayran bırakıyor.

Daha çok Rumların inşa ettiği birbirinden güzel Alaçatı taş evleri ponza taşına çok benzeyen, zamanla sertleşen ve ısı yalıtımı konusunda oldukça iyi Alaçatı’ya özgü bir taş kullanılarak yapılmış yapılardır. Oldukça hassas yapıda görünen bu taşın zamanla sertleşme özelliği, Alaçatı’nın tarihi dokusunu günümüze kadar taşımasına yardımcı olan en önemli unsur olarak kabul görüyor. Ege’nin kendine has havası ve üzerinde yer alan otantik ve şirin yapılarıyla bir sanat eserinin üzerinde geziniyormuş izlenimi yaratıyor.

Alaçatı’nın simgesi, 1850’lerden kalma taş yel değirmenleri, buranın en eski yapıları arasında yer alıyor. Yerli halkın elemeği ele hazırladığı Alaçatı’nın simgesini andıran bu süs eşyaları turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. İster küçük bir buzdolabı süsü, ister masaüstü Alaçatı hatırası her bütçeye uygun hediyelik olarak satılmaktadır.

Akdeniz bölgesine göre daha az tuzlu, cam gibi denizi, berrak serin suları, kumsalı ve meşhur rüzgarıyla Alaçatı, her sezon yerli ve yabancıların akınına uğruyor. Buraya gelen ziyaretçilerine keyifli bir deniz keyfi sunuyor.

Hem tarihi, rengli, şirin sokakları hemde temiz, şeffaf, denizi ile beni kendisine hayran bırakan Alaçatı’yı görmenizi ve gezmenizi çok isterim. Keyifli bir tatil yapmak istiyorsanız Alaçatı’ya muhakkak gidin gezin derim. Şimdiden iyi tatiller…

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.