Alman pröfesor ermenileri meyus etti: “Ermeni konyakı”nın yaratıcısı almanlardı”

Almanya’nın Berlin Humbolt Üniversitesi’nde Alman tarihçilerle birlikte “Bakü’nün çok kültürlü yaşamında Alman’ların rolü” başlıklı bir konferans düzenlendi.

Konferans  Humbolt Üniversitesi, Almanya Azerbaycan’lılarının “Birlik Entegrasyon ve İş Geliştirme Merkezi” ve Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Konferansa Alman tarihçiler ve pröfesörler Duke Wolfgang, Geike Rainer, Tamara Tşernova, Konrad Gunter ve üniversitenin fakülte dekanı, profesör Aux Eva-Mariya, Azerbaycan’lı araştırmaçı Fuad Ahundov, Almanya Azerbaycan’lılar Koordinasyon Kurulu üyəsi Emin Salayev, organizasyonun aktivistleri Farid Tagiyev, Dr. Adil Bayramov, farklı milletlerden temsilciler, Diaspora temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Konuşma yapan Aux Eva Mariya, bu yıl Almanların Kafkas’ta, özellikle de Azerbaycan’da  yerleşmesinin 200. yıldönümünün olduğunu hatırlatarak, Rusya Çarlığı’nın 1819 yılında düzenlediği sürecin önemini anlattı.

1940’larda SSCB liderliği tarafından Orta Asya’ya sürgün edilen bu Alman ailelerin Azerbaycan’da ilk olarak Genca, Şemkir ve Gazak’ta yaşadıklarını hatırlatarak, onların Azerbaycan tarihindeki rolünden bahsetti.

Alman bilim insanı, hoşgörülü ve kültürel açıdan farklı olan Azerbaycan’da Alman’ların kültürel gelişimini vurgulayarak, Azerbeycanda korunan Alman kültürel anıtları hakkında konuştu:

“Biz  araştırmalarımızla Kafkas’dan Kars’a kadar her nüansı inceledik. Bu bölgede tarihten şu ana kadar Azerbaycan’lılar ile birlikte Gürcü’lerle de Alman’ların bağlımlılıklarını bulsak da, bu bölgede Ermeni’lerle bağlı hiç bir izle karşılaşmadık. Bölgede genel olaral Ermeni’lerin hiç bir kültürel izleri yoktur.  Hatta bu gün her yerde “Ermeni konyakı”ismi ile propaganda yapıyorlar, aslında, bu konyakın yaratıcısı, o zamanlar Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine yerleşen Alman’lardı” diyen tarihçi alim bununla ilgili gerçekleri gösterdi.

Konferansta araştırmacı Fuad Ahundov, Azerbayacan’da, özellikle Bakü’de iz koyan Alman kökenli tarihi şahsiyetlerden, yeni  gerçeklerden konuştu.

Konferans katılımcıların karşılıklı müzakereleri ile devam etti.

 

Editör : Gafar AĞAYEV

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.