Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov: “Türkiye’nin her yerinde Hocalı Katliamı’nın anılması kardeşliğimizin bir nişanesidir”

26 Şubat 1992 tarihinde Dağlık Karabağ’ın Hocalı kasabasında  yaşanan  “Hocalı Katliamı”nın 27. yıldönümü nedeniyle, Bağcılar Belediyesi,  Azarbaycan Dostluk Parkı’nda Şehitleri Anma Programı düzenledi.

Anma programı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov, AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım,  AK Parti İstanbul Milletvekili Emine Sare Aydın Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre,  Azerbaycan milletvekilleri Ganire Paşayeva, Elman Memmedov, Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk,  sivil toplum kuruluşları, gaziler, muhtarlar, öğrenci ve vatandaşların katımıyla gerçekleşti.

Türkiye, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelenlerin iştirak ettiği geniş katılımlı bir yürüyüşle Bağcılar Meydan’ında bir araya geldi. Ellerinde Türkiye ve Azerbaycan bayraklarıyla  “Hocalı İçin Adalet”,  “Hocalı Katliamı”nı Unutmadık Unutmayacağız” sloganlarını seslendirdi.

“Hocalı Katliamı Antı” önünde şehitler için saygı duruşundan sonra açılış konuşmasını yapan Azerbaycan  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov: “27 yıldır Hocalı için adalet arıyoruz. 27 yıldır katliamı dünyaya anlatıyoruz. Biz sadece topraklarından ayrı düşen, işgencelere maruz kalan, öldürülen insanların hakklarını arıyoruz. Bu süreçte  kardeş ülke Türkiye Cumhuriyeti’nin  ve Türk halkının desteğini çok gördük. Türkiye’nin her yerinde Hocalı Katliamı’nın anılması kardeşliğimizin bir nişanesidir. Bu  yardımı bize  her zaman cesaret veriyor.  Şehitlerimizi anmamızda bugün  bize bu imkanı sağlayan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’ya da teşekkür ediyorum. Türkiye ve Azerbaycan’ın bağımsızlığı için şehit olanlara rahmet diliyorum” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre: “Bir milletin şehitleri olmazsa bağımsızlığı, egemenliği, özgürlüğü, istikbali olmaz. Şehitleri unutulursa istiklalini koruyamaz. Onun için şehitleri unutmayacağız onları yaşatacağız. Yaşatırsak istiklalimizi de topraklarımızı da koruyacağız”.

AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım : “Karabağ sadece Azerbaycan’ın değil bizim de kanayan yaramızdır. Karabağ’a adalet diyoruz. Bugün o katliamları yapanların cezalandırılmasını istiyoruz”.

AK Parti İstanbul Milletvekili Emine Sare Aydın Yılmaz : “ Ermeniler tarafından işgal edilmiş Dağlık Karabağ bölgesinde gerçekleştirilen tarihin gördüğü en kanlı katliam  hala yüreğimizde sızısını ilk gün ki gibi hissettiriyor.  Biz biliyoruz ki bu katliam insanlık tarihinin gördüğü en büyük vahşetlerden biridir. Daima Azerbaycanlı kardeşlerimizle bir olduk olmaya devam edeceğiz. Unutmadık unutturmayacağız”.

Anma töreninin sonunda ise 612 ağaç bulunan parka 613 şehidi temsilen 613. ağaç dikildi.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.