Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu, Büyük Tarihi Şahsiyet Mehmet Emin Resulzade’yi doğumunun 137. yıl dönümünde

“Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez.” Mehmet Emin Resulzade

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu, Türk tefekkür dünyasında önemli bir yere sahip olan büyük tarihi şahsiyet Mehmet Emin Resulzade’yi doğumunun 137. yıl dönümünde rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Tarihteki ilk Türk Cumhuriyeti olan Azerbaycan cumhuriyeti’nin kurucusu Mehmet Emin Resulzade Azerbaycan’ın bağımsızlığının kazanmasında, modern milli kimliğinin oluşmasında büyük rol oynamış, siyasi faaliyetleriyle hayatı boyunca ülkesinin bağımsızlığı ve toplumun aydınlanması için çalışmıştır.

31 Ocak 1884’de Bakü’nün Novhanı köyünde dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mehmet Emin Resulzade’nin babası Hacı Molla Elekber Resulzade, annesi Zinyet Zal kızıdır.

İlk eğitimini ailesinin yanında alan Mehmet Emin 1902’de “Müslüman Gençlik” örgütünü kurdu ve 1903’de ilk makalesi “Şarkı-rus” gazetesinde yayımlandı.

Siyasi faaliyetinden dolayı takip edilen Resulzade 1908-1911 yılları arasında İran’a yerleşmek zorunda kaldı ve
1911’de Rus büyükelçiliğinin talebiyle İran’dan çıkarıldı.

28 Mayıs 1918’de Azerbaycan’ın bağımsızlığı ilan edildikten sonra Azerbaycan Ulusal Konseyi Başkanı seçildi. Büyük devlet adamı 1920’de Azerbaycan Rusya tarafından işgal edildikten sonra hapse girdi ve 1922’den itibaren Resulzade’nin sürgün hayatı başladı.

Uzun müddet Türkiye’de, Polonya’da, Almanya’da yaşayarak Azerbaycan’ın istiklali için çalışmalarını devam ettirdi.

Türk dünyasının önemli ismi, dahi şahsiyet, siyasetçi, Mehmet Emin Resulzade aynı zamanda “Asrımızın Siyavuşu”, “İstiklal Mefkûresi ve “Gençlik, Kafkasya Türkleri” gibi birçok eserin de müellifidir.

Ömrünün sonuna kadar vatan hasreti ile yaşayan Resulzade, 6 Mart 1955 tarihinde Ankara’da 71 yaşında iken hayatını kaybetmiştir. Hem Azerbaycan’da hem de hayatının bir kısmını geçirdiği Türkiye’de yaşatılan Resulzade son nefesinde “Azerbaycan… Azerbaycan… Azerbaycan…” diyerek ebediyete kavuşmuştur. Türk tarihinin mümtaz şahsiyetlerinden biri olan Mehmet Emin Resulzade Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedilmişdir.

“Resulzade bütün ömrü boyu, Şark dünyasında bir eşine rastlamadığım mübalağasız diyebileceğim fevkalade nadir insanlardan biriydi. Mehmet Emin bey, kuvvetli ve sağlam mantık sahibi, temiz kalpli, doğru sözlü, metanetli, tam manası ile dürüst, fikir ve yoluna derin bir iman besleyen fedakar, mücahit ve örnek bir insandı. Böyle insanlara zamanımızda hele hele bizim taraflarda rastlamak mümkün değildir.” (Seyid Hasan Tağizade)

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.