AZERBAYCAN KÖKENLİ DİMES HAK ALERLİ 42 SENELİK TECRÜBESİNİN ÜRÜNÜ “SATRANÇ PSİKOLOJİSİ” KİTABINI OKUYUCULARA SUNDU

Azturkworld” ün sıradaki özel röportajı, 2008 yılından beri Türkiye’de yaşamakta olan,  Azerbaycan kökenli Dimes Hak Alerli’ le oldu. 1970 Gürcistan doğumlu yazar Dimes Hak Alerli Azerbaycan Satranç Basın Şampiyonu, üniversiteler arası olimpiyatları kazanmış takımın üyesidir. Aynı zamanda Türkiye’de farklı kurumlarda satranç eğitimi konusunda danışmanlık yapmış, İstanbul’da derece yapmış birçok öğrencisi vardır.  Tasavvuf, felsefe, tarih ve psikoloji gibi konularla ilgili olan yazar, “Satranç Psikolojisi” kitabında, 6 yaşından itibaren içinde bulunduğu satrancın farklı psikolojik yönleri üzerine olan düşüncelerini okuyucularıyla paylaşmaktadır.

42 senelik tecrübenin ürünü olan ” Satranç Psikolojisi ” kitabını bizimle paylaşan yetenekli yazar Dimes Hak Alerli ile samimi röportajımızı sizlere takdim ediyoruz.

Neden “Satranç  Psikolojisi”  kitabını yazma ihtiyacı duydunuz? Bu kitabı yazmakta temel amacınız neydi?
Dimes Hak Alerli : Rusça bilmenin ve az da olsa İngilizce anlamanın da yardımı ile yaklaşık 15 senedir dünya satranç literatürünü izlemekteyim. Zaten dünyadaki satranç kitaplarının kahir çoğunluğu Rus ve İngiliz dillerinde oluyor. Uzun süredir satranç psikolojisi üzerine olan literatürü incelediğimde en fazla 15-16 eserin mevcut olduğunu, Türkiye’de ise bazı yazılar dışında literatürün olmadığını görmüş oldum. Ve karara vardım  ki, satrancın psikolojik felsefi boyutlarını, tarihini GENEL KÜLTÜRE hitap edecek şekilde tanıtmış olayım. Bu yöntem diğer dillerdeki kitaplardan daha farklı bir konseptti. Zira benim kitabım da sadece yaklaşık 90 sayfa profesyonel satranççılara hitap ediyor. Geri kalan 200 sayfa 7’den 77’ye herkese satrancı çok daha derinden tanıtmak, sevdirmek içindir.
Bu kitabı yazarken en çok neye özen gösterdiniz?
Dimes Hak Alerli : Samimi, içten olmaya, aşırı bilimsellikle okuru sormadan, YAŞANMIŞLIKLARI paylaşmaya. Fakat tabii ki, seviyeli üslubu kaybetmeden.
Satranç psikolojisi kitapının devamı olacak mı?
Dimes Hak Alerli : Mutlaka. Zira araştırılması gereken çok konu mevcuttur.
Kitabınızı en çok kimlerin okumasını isterdiniz?
Dimes Hak Alerli : Sanat camiasının,  bankacılar başta olmakla iş dünyasının, sporcuların, velilerin.
Kitapın başka hangi ülkeye ulaşmasını isterdiniz?
Dimes Hak Alerli : Azerbaycan, Rusya gibi satranç kültürü zengin olan ülkelere ve sonra da dünyaya…
Başka konularda da kitab yazmayı düşünüyor musunuz? İleriye dönük projeleriniz var mı?
Dimes Hak Alerli : Ömür vefa eder ve de şartlar uyarsa tasavvuf ve tarih üzerine de kitablar düşünüyorum.
Son olarak kitabınızın okuyucularına neler söylemek isterdiniz?
Dimes Hak Alerli : Lütfen “Satranç Psikilojisi” okuyucuları düşüncelerini dimeshak@gmail.com mail adresi veya +905345002217 cep telefonu ile benimle paylaşsınlar.
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.