“AZERBAYCAN MÜZİK ŞÖLENİ” MUĞAM GECESİNDE

Azerbaycan Türkiye Turizm Temsilciliği tarafından düzenlenen geleneksel müzik türlerinin sunulduğu “Azerbaycan Müzik Şöleni” Muğam gecesi adıyla Beyoğlu’nda Grand Pera’da gerçekleşti.

Azerbaycan’ın “Milli Müziği” Muğam konsere gelen müzikseverler tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Muğam’ın önemli enstrümanlarından tar, kemençe, ut, balaban, nağara, tütek, kaval ve keman eşliğinde, Sahib Paşazade, Sebuhi İbayev ve Nigar Şabanova konser programıyla konuklara duygu dolu gece yaşattılar. Gecede seslenen “Sarı Gelin”, “Karabağ” şarkıları ise konsere gelen dinleyiciler tarafından büyük alkışlarla karşılandı.

Azerbaycan Kültür Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Vugar Şihemmedov: “Bildiğiniz gibi Azerbaycan Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen “Azerbaycan Müzik Şöleni” 25 nisan – yerli klasik, 28 nisan – muğam konser etkinliğimiz gerçekleşti ve 2 mayıs – etno caz programıyla tekrar devam edecektir. Azerbaycan çok zengin bir kültüre sahiptir. Bu gün Azerbaycan müziğinin kardeş ülkede seslenmesi ve tanıtılması turizim bakımından ülkemizin için çok önemlidir. Bundan sonrada “Sen de Azerbaycan’ı gör sloganıyla Türk kardeşlerimize ülkemiz’i tanıtıtacak bir sıra etkinlikler yapacağız”.

Azerbaycan Türkiye Turizm Temsilciliği Yönetici Direktörü Nurlana Çakmak: “Müzik, toplumları ortak noktada buluşturan önemli bir sanattır. Biz de “İki devlet, tek millet” anlayışıyla köklü bağları bulunan Türkiye ile Azerbaycan arasında bir müzik köprüsü kurmak istedik. Bunun ilk adımını da bu şölen ile atmak istedik. Son 10 yılda Azerbaycan’da her alanda gerçekleşen köklü ve pozitif değişiklikler ülkemizin müziğine de yansımaktadır. Türkiye’deki kardeşlerimizi müziğimizin büyülü ritimlerini dinlemeye davet ediyoruz”.

Azerbaycan Türkiye Turizm Temsilciliği tarafından düzenlenen Azerbaycan’ın geleneksel müzik türlerinin sunulduğu şölen 2 Mayıs’ta “Etno-caz Gecesi” ile devam edecek.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.