Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü, İstanbul’da kutlandı

Azerbaycan Ulusal bayramı 26 Haziran Silahlı Kuvvetler Günü münasebetiyle Azerbaycan Diaspora İş Üzre Devlet Komitesi İstanbul’da büyük bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlikte Azerbaycan Diaspora İş Üzre Devlet Komitesinin ekibi, Azerbaycan’ın İstanbul’daki konsolu Dünya Azerbaycanlılarının 2. toplantısı için İstanbul’a gelen koordinasyon üyeleri, Azerbaycan evlerinin temsilcileri Türkiye’de eğitim alan 37 Azerbaycanlı öğrenci ve Türkiye’de tedavi gören 31 Azerbaycanlı gazi ve aileleri yer aldı. Etkinliğe aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisinin Üyesi, Türkiye -Azerbaycan Parlamentosu Dostluk Grubunun Başkanı Şamil Ayrım, Milli Savunma Üniversitesinin rektörü Talat Canpolad olmakla 12 profesörü katıldı.

Azerbaycan Diaspora İş Üzre Devlet Komitesi Bakanı Fuad Muradov, etkinlikte misafirleri tebrik ederek, “bu bayramın zafer kazanmış orduya sahip halk ve devlet gibi karşılamak hepimizde büyük sevinç ve gurur hissi yaşatıyor. 103 yıl öncesinde oluşturulan Azerbaycan Silahlı Kuvvelerinin yeniden kurulması yolunda lider siyasetçi, önemli devlet adamı, ulu önder Haydar Aliyev ve onun laikli devamcısı Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ordumuza benzersiz hizmetler göstermiş. Muzaffer Ali Baş Komandan İlham Aliyev ordumuzu dünya sıralamalarında yükseltmekle Azerbaycan’ı galip devlete, Azerbaycanlıları ise galip halka çevirdi” dedi.

Faaliyetleri ile teşkilatların takdirini toplayan Diaspora Bakanı Fuad Muradov, sayın Aliyev”in önderliği ile Silahlı Kuvvetlerimizin kahramancasına savaştığı 44 günlük hak savaşı zamanı tarihi vatandan uzakta yaşayan soydaşlarımız ve diaspor teşkilatlarının bir bayrak altında birleştiği muhteşem birliğini gösterdiğini, tamamında Azerbaycan diasporunun gücünü, fedakarlığını ve büyük Vatan sevgisini tüm dünyaya gösterdiği yüksek değerlendirildiğini vurguladı.

Fuat Muradov, Türkiye’de tedavi gören Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını düşmandan kurtaran kahraman Azerbaycan gazilerine teşekkür ederek, “sizler bizim gururumuzsunuz önünüzde eğiliyoruz” dedi.

Fuat Muradov, aynı zamanda Azerbaycan devleti şehit ailelerine ve gazilerimize yüksek seviyede ihtiram gösterdiğini dünyanın her yerinde Azerbaycan Türk’nünde şehit ailelerimize ve gazilerimize yüksek seviyede muhabbet beslediğini belirti. Vatan uğruna canından geçen ve yaralanan yiğitlerimizi desteklemek adına yürütülen YAŞAT fonuna teşekkür etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin Üyesi, Türkiye -Azerbaycan Parlamentosu Dostluk Grubunun Başkanı Şamil Ayrım, Karabağ zaferinde Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin gücünü Şuşa seferini hatırlatarak, “biz Şuşa’da Azerbaycan ordusunun kuvvetini gördük” dedi.

Etkinlikte, diaspor faaliyetinde gösterilen hizmetlerinden dolayı bir grup Azerbaycan gençlerine ödüller takdim edildi.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.