Azerbaycan’ın Milli Kahramanı MÜBARİZ İBRAHİMOV Yaşasaydı 31 Yaşında Olacaktı

Azerbaycan’ın Milli Kahramanı MÜBARİZ İBRAHİMOV yaşasaydı 31 yaşında olacaktı; 7 Şubat 1988 tarihinde Azerbaycan’ın Bilesuvar kazası Aliabad köyünde doğmuştu.

1994 yılında Aliabad köyü Şehit M. Piriyev İlkokulu’na girdikten sonra 2005 senesinde orta öğretimini tamamladıktan sonra askeri görevini yapmak üzere orduya alındı.Askeri hizmetini Azerbaycan İçişleri Bakanlığına bağlı Özel Kuvvetler Birliği’nde yaptıktan sonra 2007 yılında vatani görevini çavuş rütbesiyle tamamladı.

Bir müddet sivil işlerde çalıştıktan sonra 2009’un Ağustos güneşini ardına alıp orduya koştu, uzman çavuş olarak, kendi isteğiyle Karabağ cephesine, sınır birliğine atandı. Terter kazasının askeri birliklerinden birinde hizmet etmeye başladı.

Her genç gibi onun da düşleri vardı elbet. Yuva kurmak, çoluğa çocuğa karışmak, huzur içinde yaşamak, özgürlüğüne kavuşmuş topraklarında, bayrağının gölgesinde, mutlu bir şekilde yaşlanmak gibi…

Vatanına yapılan haksızlıktan yıllardır süren tacizden usanmıştır belkide kilometrelerle yolu tek başına geçerek toprağına saldıranlardan kurtulmak istiyordu sadece. Onlar gibi yedi cetlerinin kökünü kurutmak, karılarını, yaşlılarını, bebeklerini öldürmek gibi bir niyeti yoktu. Hele de sivillere saldırmak aklının ucundan dahi geçmezdi. Ama bitmeliydi bu hayatı cehenneme çeviren arsızlık, küstahlık, vurdumduymazlık, saldırganlık. Huzur istiyordu sadece; bir tutam huzur. Hem kendi için hem de milleti için!

19 Haziran 2010 tarihinde gece saat 23.30 sıralarında kimseye haber vermeden ayrılan Mübariz İbrahimov, arkasında “Şehit olursam üzülmeyin. Vatan sağolsun” diye bir mektup bıraktı.

Mübariz’in babası o günün sabahını şöyle anlatmıştı:

“O gün sabah erken saatlerde aradılar beni. Oğlumun evde olup olmadığını sordular. Silah ve cephane alarak birliğinden ayrıldığını bildirdiler. “Ben oğlumu bilirim; sınıra doğru gidin” dedim. Daha sonra mektubunu bulmuşlar…”

Tek başına 1 km mayın döşeli sınırı aşarak, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin bulunduğu karakola baskın düzenledi. 45 Ermeni askerini öldüren İbrahimov, düşman kuvvetleri ile 5 saat çarpıştı ve sabaha karşı hayatını kaybetti. Şehit düştü!

Aslında “Hocalı Soykırı”mında ermeni bir doktor tarafından derisi yüzülen 13 yaşındaki kızın hesabını sormuştu…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev,, Uzman Çavuş Mübariz İbrahimov’u milli kahraman ilan etti. Ermenistan Ordusu, bir kişinin gerçekleştirdiği bu saldırı sonucu sınırdaki tüm komuta kademesini değiştirdi. Mübariz’in cesedini iki ay sonra, o da elleri bağlı olarak teslim etti.

Mübariz Şehitler Mezarlığı’na defnedildi; on binlerce kişi cenazesine katıldı ve gözyaşları içinde her kez haykırdı: “Hepimiz Mubarizik” diye…

Vatanı, milleti için canını veda eden Türk yiğidi Azerbaycan’ın Milli Kahramanı MÜBARİZ İBRAHİMOV’I sık sık milyonlarca kişi tarafından anılmakta, yaptığı kahramanlığı ile gurur duymaktadır.

Kaynak: star.com.tr
yeniakit.com.tr

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.