Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘Azerbaycan’ın Yanındayız’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakü’de önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu açıklamasında şunları söyledi;

Kahraman Azerbaycan Ordusu’nu tebrik ediyorum. Ateşkesi bozan Ermenistan oldu. Biz Azerbaycan’ın yanında olacağız. Önemli olan bundan sonra atılacak adımlar.

Devlette devamlılık vardır. Anlaşma 3 ülke arasında olmuştur. Geçmişte de bizden önceki yönetimler de farklı ülkeler ile anlaşmalar imzaladı. İhtiyaç duyulduğunda revizeler olur, yönetimler gelip geçicidir ama ülkeler bakidir. Bu Ermenistan’ın tercihi, umarız Ermenistan doğru olanı tercih eder, halkı da bundan faydalanmış olur.

Rusya ile ortak mutabakata vardık. Hangi tedbirler alınacak, ihlaller olursa nerede olacağı, sadece merkez olmayacak, şubeler de olacak. Yarın Rusya’dan gelen heyetle konuşacağız.

Yurt dışına misyon gönderirken, çerçevesi belli olunca bu tezkere Meclis’ten geçer. Daha önce Suriye, Libya’ya barış gücü göndermek için tezkere Meclis’ten geçti. Gazi Meclis’imiz söz konusu Azerbaycan olunca şevk ile destekleyecektir. Böyle düşünüyoruz.

Azerbaycan nasıl isterse yanında olacağız. Ateşkesin kalıcı istikrara dönüşmesi lazım.Bu süreçten Minsk üçlüsünün ders çıkarması gerekiyor, özellikle Fransa’nın. Ateşkesten sonra bile taraflı açıklamalar yapıyorlar

Rusya’nın rolü ne ise Türkiye rolü de o olacak. Nihai belgeyi dün akşam Akar ve Şoygu imzaladı.

Kaynak: Posta

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.