Azerbaycan’ın Zangilan Bölgesinin İşgalinden Bu Yana 26 yıl Geçti

Zangilan bölgesinin işgalinden bu yana 26 yıl geçti. 29 Ekim 1993, Zangilan Ermeniler tarafından işgal edildi. Zangilan 188 şehit ve 44 sakinini kaybetti. Gubadli ve Jabrayil ilçelerinin işgalinden sonra, Zangilan kuşatılma durumundaydı. Alan su ve kıtlıktan tükeniyordu. Soğuk sonbaharda, çıkış yolu insanları Araz Nehri’nden İran’a taşımaktı. Aksi takdirde, düşman düşman topçusu sivil nüfusu tahrip edecekti.

Zangilan bölgesi Bakü-Julfa_Nakhchivan demiryolunda bulunmaktadır ve büyük stratejik öneme sahiptir. Alanı 707 km2’dir. Ekonomisinin temeli bağcılık, tütün yetiştiriciliği ve hayvancılıktı. 9 anaokulu, 19 ilkokul, 15 ortaokul, bir teknik ve müzik okulu, 35 kütüphane, 8 kültür evi, 23 kulüp binası ve 22 sinema kurgu alanı vardı. 

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.