Azerbaycanlı Başarılı Genç Ressam Resul Rzayev Azturkworld ile Hayatı Paylaştı

Artcontact İstanbul tarafından 01-06 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşen Çağdaş Sanat Fuarında bulunan “AzArt” – Türkiye’de Yaşayan Azerbaycanlı Ressamlar Grubunun özel stantları içerisinde Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar bölümünün mezunu, genç ve yetenekli ressam Resul Rzayev’in resim eserleri bir hayli ilgimizi çekti.

Kendine has üslubuyla dikkat çeken yaratıcı ressamın resimlerinde özgünlük en üst safhada yer alıyor.

1990 Bakü doğumlu yaratıcı ressam Resul Rzayev’le fırsatı değerlendip keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Rzayev’e bir kaç saatini bizlere ayırarak Azturkworld ile ‘Hayatı Paylaş’dığı için teşekkür ediyoruz.

Ülker Gül: Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Resul Rzayev: Beni çoğunlukla dağ resimleri yapan ressam olarak tanırlar. Kendimi tanıtmam gerekirse, çevreye olabildiğince duyarlı ve çevre dostu olarak üzerime düşen görevleri yerine getiren biriyim. Hayatım boyunca daima yenilikçi, yaratıcı ve üretken olmayı kendime ilke edindim. Benim resimlerimde özgünlük en üst safhada yer alıyor.

Ülker Gül: Bu sanata nasıl başladınız? Başarı hikayenizden bahseder misiniz?

Resul Rzayev: Bu sanata babamın atölyesinde o resim yaparken onu izlemek, sanat kitaplarını karıştırarak bol makale yazı ve kitap okuyarak bir şeyleri kafamda yer ettim. Her şeyin başlangıcı atölye oldu. O atölyede etrafa yayılan boyanın kokusu aurası çok etkiledi beni ve bende bu etkileri 6 yaşımdan itibaren önceleri kağıda ve daha sonrasında tuvale aktardım. İlk karma sergim babamında resim öğretmeni olarak görev yaptığı İstek Özel Kemal Atatürk Lisesinin Akmerkez’in üst katında karma sergisi vardı. Benim manzara resmimde orada sergilendi. Ve dedim ki kendime “Evet bu benim tutkulu olduğum ve gelecekteki mesleğim budur.” dedim.

Ülker Gül: Sanat nedir onu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Resul Rzayev: Sanat her şey demektir. İnsanlığın daima var olduğu ilk zamanlardan bu yana hep var olmuştur. Bu dünyayı güzelleştiren de en önemli etmendir. Sanatı olmayan hiçbir ülke olamaz. Günümüzde de sanat daima gelişerek katlanarak büyüyor. Disiplinler arası bağlar o kadar güçlü ki bir sanatçı kendini ifade edebilecek her türlü araç gereç ve bilgi teknolojisine mevcuttur.

Ülker Gül: Resim çizerken duygularını ona katıyor musunuz?

Resul Rzayev: Resim yaparken ona sadece duygu değil, düşüncelerimizi de yansıtıyoruz. Her bir resim, sanatçının ruhundan ve zihninden bir parça taşır.

Ülker Gül: Sizce öncelik olarak özel hayat mı yoksa kariyer mi?

Resul Rzayev: Bir sanatçı daima kendi yaşamına da sanatına da zaman ayırmalıdır. Özel hayatına, ailesine zaman ayırmıyorsa çokta başarılı biri sayılmaz. Kariyerine de özel hayatına da zaman ayırmalıdır.

Ülker Gül: Kariyer basamaklarını çıkarken kırmızı çizgileriniz nelerdir?

Resul Rzayev: Kariyer basamaklarında çıkan her bir insan, hırsının kurbanı olmamalı, bir şey pahasına insanı insan yapan değerlerden vazgeçmemelidir. Bana göre kırmızı çizgi, ahlak, etik ve estetik değerlerdir.

Ülker Gül: Bu mesleği seçerken kendiniz mi yoksa aileniz mi sizi yönlendirdi?

Resul Rzayev: Bu mesleği kendim seçtim herhangi yönlendirme olmadı. Ailem benim bu kararımda bana sonsuz destekleri oldu ve bundan dolayı onlara teşekkür ediyorum.

Ülker Gül: Hayatınızda yapmak istediğiniz mesleği mi yapıyorsunuz yoksa meslek olarak başka bir seçiminiz oldu mu?

Resul Rzayev: Hayat koşullarının malum zorluğu içerisinde bir ressam olarak resim yaparak, resim siparişleri alarak, resim satarak, resim dersleri vererek geçim sağlamak çok zor, fakat pek çok zorluklar içerisinde önemli sanat eserleri çıkıyor.

Ülker Gül: Sanatta ilerlerken örnek aldığınız bir isim var mıdır ve ailenizin mesleğinize karşı duruşu nedir?

Resul Rzayev: Sanatta ilerlerken önce kendi babamı daha sonra da bana ilham veren diğer ressamları örnek alıyorum. Ailemin mesleğime karşı son derece duyarlı hassas ve destekleyici bir duruşu mevcuttur.

Ülker Gül: Kendinizi eleştirdiğiniz ya da övdüğünüz taraflar nelerdir?

Resul Rzayev: Bu soruya şöyle cevap vereyim. Bir sanatçı daima gelişmekte ve öğrenmekte olan bir bireydir. Kendimi övmem gerekirse okumayı çok severim, yenilik arayışında olmayı, daha iyisi olabileceğini düşünüp varmış olduğum sonuçla yetinmeyi sevmem ve daha iyisi için çalışan biriyim.

Ülker Gül: Başarı sizin için nedir ve başarmak için neler yapmalıyız?

Resul Rzayev: Başarı, uğruna mücadele verdiğin ve bu mücadeleden alnının teriyle kazandığın bir zaferdir. Başarmak için daima kararlı, özverili, kendine inanmış ve disiplinli olman gerekir.

Ülker Gül: Azturkworld için neler söylersiniz ve bizimle neyi paylaşırdınız?

Resul Rzayev: Azturkworld, ileride eminim büyük başarılara imza atacak, Medya sektöründe adınızdan söz ettirerek hem ülkenizi hem de kendinizi çok iyi bir şekilde temsil edeceğinize inanıyorum ve umarım öyle de olur.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.