AZERBAYCANLI RESSAM PERİNİSE ESKEROVA’NIN “MODERN VE KLASİK MİNYATÜR” ADLI SERGİSİ İSTANBUL’DA YAPILDI

Azerbaycanlı  yetenekli ressam Perinise Eskerova’nın İstanbul’da “Modern ve Klasik  Minyatür“ adlı sergisi yapıldı. ”Azturkworld” olarak hemyerlimize destek için  sergiye biz de katıldık. Perinise  Eskerova’ya  ait olan  31 tablodan oluşan sergiye  katılan davetliler  tarafından büyük ilgi gösterildi.

Bir ay boyunca devam edecek sergiye  ilk günden  davetliler ve sanatseverler  beraber Türk tarihçi, bürokrat ve diplomat  İbrahim Kalın, Prof. Dr. Turan Yazgan’ın oğlu Karahan Yazgan, Türk yazar ve düşünür Prof. Dr. Ümit Meriç gibi  değerli isimler  katıldı.

Ümit Meriç : Perinisa Eskerovanın Minyatür sergisinin İstanbul’da açılmış olmasını Azerbaycan ve Türkiye arasındakı dostluk ilişkisi konusunda yeni bir   köprü olarak değerlendiriyorum. Perinisa hanımın eserlerinde daha çok hüzün kokusu var. Ne yazık ki günümüzün dünyası hassas bir kadının gönlüne hüznü terkine ediyor. Eserlerin hepsini çok beğendim ama özellikle bir sema anında ismi celal hizasına girmiş olan “Semazenlerin Allah’ı”  adlı eserini daha çok sevdim. Gerçekten eserlerin hepsi çok güzel, derin manalar içeriyor. Kendisini bu  güzel çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.

1976 Nahçivan doğumlu ressam Perinise Azerbaycan Devlet Medeniyyet ve İncesanat Ünversitesi’nin ressamlık bölümü mezunudur. 15 seneden fazla sanatın içinde var olduğunu söyleyen yetenekli ressam Perinisa Eskerova ile  samimi röportajımızı sizlere takdim ediyoruz.

Türkiyede resimlerinizin sergilemek nasıl bir duyğu?

Pernise Eskerova : Bugün benim Türkiye’de yapılan  ilk  sergimdir. Biliyorsunuz ki, Türkiye bize çok yakın  kardeş bir ülke. Kardeş ülkede sergimin olması çok güzel  mutlu verici bir duyğu.

Sergideki tablolarda daha çok neleri yansıtmak istediniz?

Pernise Eskerova : Çizdiğim tablolarda tam klasik minyatürü kopyalamanın bir anlamı olmadığını düşündüğüm için  klasik minyatürü kırmızı çizgi gibi tutarak  modern çağdaş düşüncelerimi de eklemeye çalıştım. Daha çok günümüzdeki problemler, insan hayatları, insanları üzen durumları hissleri tablolarımda canlandırmak  istedim.

Minyatür sanatı nedir sizin için?

Pernise Eskerova : Minyatür sanatı benim hayatımın anlamıdır diyebilirim. Ben gerçekten bu sanatla var oluyorum, herhangi bir minyatür sanatı görürken bile kendime çok yakın içten  hissediyorum.

Resimlerinizi çizerken ilham kaynağınız nedir?

Pernise Eskerova : Hassas bir yapım olduğu için yaşadığım duygular, başka insanların hayatları, genelllikle çevremde yaşanan tüm olaylar, benim ilham kaynağımdır. Duygusuz bir resim yapılamaz. Bazen siparişle resim yapmıyorum, çünkü orada başkalarının duygularını yansıtmam gerektiği için  duygusuz resim yapmakta zorlanıyorum.

Başka hangi ülkelerde serginizin olmasını isterdiniz?

Bu sergide zamanımız çok azdı, o yüzden yeteri kadar hazırlanamadım. Daha güzel işlerimle sergimin dünyanın birkaç  ülkesinde; özellikle Avrupa  ülkelerinde, Japonya’da  olmasını  çok isterdim.

Hayatı paylaşmak nedir sizin için?

Pernise Eskerova : Hayatı paylaşmak birbirini anlamak, sevmek, değer vermektir. Hayatta her şey değerler üzerinde kuruluyor.  Kısacası hayatı paylaşmak bir başkasının emeğine saygı göstermektir.

Son olarak neler söylerdiniz?

Pernise Eskerova : İnsanlar kendi iç dünyalarına yönelsinler, o zaman daha yüksek konumlarda  olurlar. Son olarak sizlere de çok teşekkür ediyorum.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.