Azerbaycanlı satranç oyuncusu Teymur Recebov, Ermeni rakibini yenerek şampiyon oldu!

Azerbaycanlı dünyaca ünlü satranç oyuncusu Teymur Recebov, Uluslararası ‘Airthings Masters- Champioms Chess Tour’ isimli satranç şampiyonasının finalinde  Ermeni rakibi Levon Aronyan’ı mağlup etti.

Galibiyet sonrası gözyaşlarını tutamayan 34 yaşındaki Teymur Recebov dünya şampiyonu oldu. Dünyanın en iyilerinin davet edildiği online turnuva 1.5 milyon dolarlık ödüllü bir turnuvaydı. İlk maçı 2.5: 1.5 skorla kazanan Recebov 3 maçın ardından şampiyon oldu. 4. maç ise önemli olmadığı için oynanmadı. Bu oyun Recebov için hassas bir oyundu. Psikolojik baskı altında olan Azerbaycanlı oyuncu galibiyet sonrası ise gözyaşlarına hakim olamadı.

Azerbaycanlı Teymur Recebov’un zaferi Azerbaycan’ı ve Türkiye’ni gururlandırdı. Vatandaşlar maç galibiyetini “Ermenistan’ı hem savaşta hem de bütün alanlarda mağlup ediyoruz” diyerek yorumladı.

İLHAM ALİYEV VE MEHRİBAN ALİYEVA’DAN TEBRİK MESAJI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mehriban Aliyeva, Ermeni rakibini yenerek şampiyon olan Recebov’a tebrik mesajı iletti. ‘Airthings Masters satranç turnuvasını kazandığın için seni içtenlikle kutluyoruz. Azerbaycan halkı, profesyonellik, irade ve kararlılık gösteren bu yarışmada ikna edici zaferinden çok memnun kaldık. Bu başarın, aynı zamanda halkımızın yüksek entelektüel potansiyelinin de açık bir göstergesidir. Sana bol şanslar ve yeni satranç zirveleri diliyoruz’ dedi.

Tebrikler Teymur Recebov!

Kaynak: haber.com/

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.