AZERBAYCAN’NIN 28 YILDA DİNMEYEN ACISI : KANLI OCAK

Bugün Azerbaycan’da 20 ocak 1990 yılında Sovyet ordusunun sivil halka karşı yaptığı silahlı saldırı  sonrası yaşanan facianın kurbanları 28. yıldönümünde anılıyor.

1990 yılının başlarında, Sovyet yönetiminin zor şartlarına ve Ermenilerin artan  toprak taleplerine tepkilerini göstermek isteyen Azerbaycan halkı Bakü’nün Azadlık Meydanı’na akın etmeye ve uzun süreli mitingler yapmaya  başlamışlardı.

Mitingleri dağitmak, halkı susturmak amacıyla 20 ocak  1990 yılında, gece saatlerinde  Bakü’nün çeşitli bölgelerine giren Sovyet birliğinin ordusunun sivil halka karşı silaha el atması sonucunda  aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 150’ye yakın kişinin vahşicesine öldürüldüğü, 700 den fazla kişiyi ise yaralandığı facia yaşanmıştır.

 

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.