AZTURKWORLD “HAYATI PAYLAŞ” BÖLÜMÜ İÇİN İLK KIBRISA GİTTİ

“Azturkworld” medya group olarak ilk sizler için geziye Anadolu yarımadasının 65 kilometre güneyinde yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) başladı.

Öncelikle doğası ve muazzam manzarasıyla bizi kendisine hayran bırakan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”ni görmeniz ve gezmeniz gereken mekanlar arasına eklemenizi tavsiye ederim. Farklı kültürleri yansıtan tipik sıcak Akdeniz yaşamının izlerini taşıyan, tarih ve eğlence için gidebileceğiniz keyifli bir mekan ararsanız muhakkak yolunuzu Kıbrısa yönlendirin derim.

Akdeniz’in 3. büyük adasında yer alan, kuzeyde Dipkarpaz, batıda Güzelyurt, güneyde de Akıncılar’a doğru yayılan KKTC’nin güneyinde Güney Kıbrıs Rum yönetimi bulunuyor. İki taraf arasında BM’nin kontrolünde tampon bölge yer almaktadır.

Önemli bir deniz ticaret rotası üzerinde bulunan adanın tarihi Neolitik döneme kadar gidiyor. Yaklaşık 20 milyon yıl önce çeşitli doğal ve jeolojik değişikliklerin sonucunda Anadolu’nın güneydoğusundan karanın önemli bir parçası kopup güzel bir ada oluşmaya başlar. Adaya ilk insanların yaklaşık 8000 yıl önce ayak bastığı tahmin edilmektedir. Farklı zaman ve çağlarda farklı kültürler ve uygarlıklar burada kendi izlerini bırakmışlar ve adadaki tarihi yerlerinin çoğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunuyor.

Fenikeliler, Mısırlılar, Persler, Romalılar, Venedikliler gibi çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan ada, 1. Dünya Savaşı’nda İngiltere’ye bağlandı ve 1960’a kadar İngilizlerde kaldı.
16. yüzyılda ise Osmanlı Devleti hakimiyetine geçti.

Orta çağdan kalan camiler, çeşitli tarzlarda manastır ve kiliseler, antik kentlerin kalıntıları, yılda 300’den fazla güneşli günü, doğa manzarası, güleryüzlü halkı ve zengin mutfağıyla buraya gelen turistlerin içinde unutulmaz bir iz bırakmaktadır.

Mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alan Kıbrıs’ın kurtuluşunda Türk Askerinin başarısını anlatan pek çok tarihi anıtı barındıran, Girne ise kuzey Kıbrıs’ın turizm açısından göz bebeğidir. Tarihi manastırları ve kaleleri ile turistlerin ilgisini çeken Girne Limanı ve Girne kalesi aynı zamanda Kale içerisinde barlar, restoranlar, salaş balıkçılar turistlerin en fazla bulunduğu mekanlardandır.

Akdeniz ikliminin tüm özelliklerini taşıyan KKTC’de yazlar sıcak, kışlar ılıman ve yağışlı geçiyor.

Künye

Başkent: Lefkoşa

Nüfus: 299 bin (2015)

Etnik yapı: Yüzde 98,71’i Türk. KalanıRumlar, İngilizler ve diğer etnik unsurlar.

Yüzölçümü: 3,355 kilometrekare (Kıbrıs adasının yüzde 36,5’i)

Dil: Resmi dil Türkçe

Din: Yüzde 98,71 Müslüman, yüzde 0,7 Hristiyan

Para Birimi: Türk Lirası (TL)

Hayat paylaştıkca güzel, sizde paylaşın!

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.