Bağımsızlığın Sembolü ve Tarihe “Kanlı Ocak” Olarak Geçen 20 Ocak Katliamı’nın Kurbanları Derin Saygıyla Anılıyor

31 yıl önce, 1990 20 Ocak tarihinde Azerbaycan Bakü’de Sovyet ordusunun sivil halka karşı yaptığı silahlı saldırıda özgürlük ve vatan uğruna canlarını kurban verdiler. Azerbaycan’da, bağımsızlığın sembolüne dönüşen ve tarihe  “Kanlı Ocak” olarak geçen 20 Ocak Katliamı’nın kurbanları, bugün derin saygı ve minnetle anılıyor.

1990 yılının başlarında, Sovyet yönetiminin zor şartlarına ve Ermenilerin artan  toprak taleplerine tepkilerini göstermek isteyen Azerbaycan halkı Bakü’nün Azadlık Meydanı’na akın etmeye ve uzun süreli mitingler yapmaya  başlamışlardı.

Mitingleri dağitmak, halkı susturmak amacıyla 20 ocak  1990 yılında, gece saatlerinde  Bakü’nün çeşitli bölgelerine giren Sovyet birliğinin ordusunun sivil halka karşı silaha el atması sonucunda  aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 150’ye yakın kişinin vahşicesine öldürüldüğü, 700 den fazla kişiyi ise yaralandığı facia yaşanmıştır.

Prof. Dr. İbrahim Öztek

Sovyetler birliği hürriyet ateşinin diğer Cumhuriyetlere sıçramasından korkuyordu. Bilinçli ve hürriyetine susamış halk 17 Ocak günü milyonla Azatlık meydanını doldurdu. AZADLIK, AZADLIK nidaları ile haykırıyorlardı. Fakat 20 Ocak günü Sovyet silahları Azerbaycan Türk’ünün üzerine ölüm yağdırdı. Azerbaycan’a 65 bin, Yalnız Bakü’ye 35 000 Rus askeri girmişti. Şehitler, yaralananlar, tutuklananlar, Azerbaycan Türk’ünü yıldıramadı. Şehitlerini karanfillere sararak bağıllarına bastı. Al bayrağı Bakü’nün tepesine çekti. Bayrak bir defa kalkmıştı ve artık onu hiçbir güç indiremeyecekti.

Bakü 1990.

20 Ocak Katliamı’nın 30. Yıldönümünde Tüm Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz!

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.