Bakü’de tarihi tören: Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan’da

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetine icabetle Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü’de Zafer Geçidi Töreni’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce Bakü Şehitler Hıyabanı’nda şehit mezarlarına çiçek bıraktı. Erdoğan’a bu ziyaretinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de eşlik etti.

İki Cumhurbaşkanı, buradaki anıta çelenk koydu ve anıt defterini imzaladı. Erdoğan, anıt şeref defterine şunları yazdı:

“Aziz Şehitlerimiz, bugün, ebedi istirahatgahınızda aziz hatıralarınızı rahmetle yad ederken, can Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının azatlığının bizlere yaşattığı gururu ve sevinci yüreklerimizin en derininde hissediyoruz. 27 Eylül 2020 sabahı başlayan Vatan Muharebesini 44 gün içinde şerefli bir zaferle taçlandıran Azerbaycan ile kardeşliğimiz, bıraktığınız mirastan güç alarak ilelebet payidar kalacaktır. Ruhunuz şad olsun.”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de anıt şeref defterine yazdığı mesajda şunları kaydetti:

“44 günlük vatan savaşında Azerbaycan halkı kardeş Türkiye’nin diplomatik, siyasi ve manevi desteğinin bir kez daha şahidi oldu. Muzaffer ordumuz tarihi zafer kazandı ve Ermenistan tarafından 30 yıldan fazladır devam eden işgale son verildi. Şehitlerimizin kanı ve canı pahasına elde edilen bu zafer Azerbaycan’ın farklı bölgelerinde uyuyan kardeş Türk şehitlerinin ruhunu şad etti. Azerbaycan halkı Türk şehitlerinin kahramanlıklarını, tarihi hizmetlerini takdir ediyor ve onların anısını her zaman yaşatıyor. Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören alanının girişinde Azerbaycanlı vatandaşlar tarafından sevgi gösterileri ile karşılandı.

Törende konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Vatan muhaberesinin ilk saatlerinden itibaren Türkiye’nin desteğini hissettik. Azerbaycan halkı Türkiye’nin verdiği siyasi ve manevi destekten dolayı büyük sevinç ve mutluluk duyuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Zafer Geçidi Töreni’ne katılarak, Türkiye ile birliğimizi halklarımıza ve dünyaya gösteriyoruz.

Bu 44 günün her günü bizim şanlı tarihimizdi. Dağlık Karabağ, Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçasıdır. Dünya gördü ki Karabağ bizim ezeli toprağımızdır. Ermenistan bizimle mücadele edemedi. Ermenistan, Azerbaycan halkına karşı savaş suçu işledi. Toprak bütünlüğümüzü savaş meydanında tekrar kazandık.

Ermenistan ordusu diz çöktü ve toprak bütünlüğümüzü, savaş meydanında kazanarak sağladık. Yaşasın Türkiye-Azerbaycan dostluğu.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Azerbaycanlı can kardeşlerim sizleri en kalbi duygularımla hürmetle selamlıyorum, bu zafer gününüzde sizlerle beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz. Aliyev kardeşime nazik daveti ve misafirperverliği için şükranlarımı sunuyorum.

Azerbaycan’ın 44 gün süren destansı mücadelesinde şehit düşen yiğitlere cenabı Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Karabağ’ı 30 yıllık hasretin ardından anavatanla buluşturan Azerbaycan Ordusu’nun neferlerini tebrik ediyorum, onları dualarla cepheye gönderen anaların ellerinden öpüyorum. Azerbaycan’ın hem askeri hem diplomasi alanında elde ettiği bu başarıda en büyük paylardan biri şüphesiz ki kıymetli kardeşim Aliyev’e aittir. Kardeşim İlham Aliyev böylelikle merhum Haydar Aliyev’in kendisine bıraktığı vasiyeti de yerine getirmiştir. Bu vesile ile güçlü Azerbaycan’ın temellerini atan Haydar Aliyev’i de burada rahmetle yâd ediyorum.

Azerbaycan inşallah destan yazmaya devam edecektir. Kıymetli kardeşim, aziz Azerbaycan halkı, Türkiye Azerbaycan’ın yürüttüğü mücadeleye en başından itibaren tüm kurum ve kuruluşlarıyla destek vermiş ve Azerbaycanlı kardeşlerinin yanında olmuştur.

Kendimize her zaman büyük lider Haydar Aliyev’in “2 devlet tek millet” şiarını rehber aldık, Azerbaycan’ın kederini kederimiz, sevincini sevincimiz bildik bu anlamda Karabağ’ı sinemizde 30 yıl boyunca yara eğledik bugün de bu yarayı kapatmak ve bu şanlı zaferi kutlamak için aranızdayız.

Bugüne kadar siyasi ve askeri alanda sürdürülen mücadele bundan sonra çok daha farklı cephelerde devam edecektir. 30 yıllık işgal döneminde bu bölgelerin virane haline geldiğini, taş üstünde taş kalmadığını hep birlikte gördük. Bütün şehirler tarumar edilmiş bütün köyler yerle yeksan olmuş, mezarlıklar bile tahrip edilmiştir. Camiler yıkılmış, minareler aynı şekilde tarumar olmuştur. Ermenilerin bazıları her şeyi yıktıkları gibi tarihi ve kültürel varlıkları da yağmaladılar. Bütün bu tahribatın hesabının sorulması gerekiyor.

Savaş hukuku ağır biçimde ihlal edilmiş insanlık onuru ayaklar altına alınmıştır, bunları görmezden gelenlerin gözleri kadar vicdanları da körleşmiştir. Her mecrada bunun hesabını sormak boynumuzun borcudur. Yıllardır doğdukları yerlerden uzak kalarak memleket hasretiyle yanıp tutuşan 1 milyon kardeşimiz artık doğdukları topraklara dönebilmek için sabırsızlanıyor. İnşallah en kısa sürede bu kardeşlerimizin hasretinin sona ereceğine inanıyoruz. Dağlık Karabağ yıkım, katliam ve gözyaşından başka hiçbir şey getirmeyenlerin de artık akıllarını başlarına toplaması gerekiyor. Ermeni yöneticiler, halkın kaynaklarını Azerbaycan’ın topraklarını işgal altında tutabilmek için harcamıştır halbuki bu kaynaklar silahlara, gözlerini kin ve kan bürümüş yöneticilerin ihtiraslarına harcanmamış olsa bugün manzara çok daha farklı olurdu. Ermeni politikacıların bunu çok daha iyi tahlil edip cesur adımlar atmalarını temenni ediyoruz.

Batılı emperyalistlerin gaz vermesiyle bir yere varılmayacağı görülmelidir, Ermenistan halkı Karabağ’da yaşananlardan ders çıkarırsa bu bölgede yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır. Aliyev kardeşim Azerbaycan halkının yaşadığı onca acıya rağmen kalıcı istikrar için takdire şayan bir tavır sergilemektedir. Biz de bu çabaları destekliyoruz.

Şehitlerimizin fedakârlıkları sayesinde Azerbaycan toprak bütünlüğünü hamdolsun yenide tesis etmiştir, artık Azerbaycan toprakları yıllardır hasret kaldığı Terter Çayı’nın sularına kavuşmuştur, artık Aras türküsünü daha güçlü çığıracak. Laçın gibi Şuşa gibi Fuzuli, Cebrail, Kubadlı ve Ağdam da artık özgürdür bugün Azerbaycan’ın milli şairi Ahmet Cevad beyin ruhunun şâd olduğu gündür, bugün Nuri Paşa’nın Enver Paşa’nın yiğit neferlerinin ruhunun şâd olduğu gündür. Bugün Mübariz İbrahimov’un ruhunun şâd olduğu gündür. Rabbime bizlere bu günleri yaşattığı için sonsuz hamd ediyorum. Karabağ Azerbaycan’dır, Karabağ artık anavatanıyla kucaklaşmış 30 yıllık hasret son bulmuştur, bundan sonra Türkiye ve Azerbaycan olarak hedefimiz bu toprakları daha müreffeh daha gelişmiş bir yer haline getirmek için mücadele etmektir. Türkiye ve Azerbaycan sırt sırta verdikçe başarıdan başarıya koşmaya devam edecektir.

Aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet yâd ediyor gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından tören yürüyüşü başladı. 

Savaşta kahramanlık gösteren üç bin Azerbaycan askeri ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri personelleri de tören alanında yer aldı.

Tören alanında Dağlık Karabağ’da ele geçirilen Ermenistan’a ait askeri teçhizatlar da sergilendi.

Törende Bayraktar İHA ve SİHA’larda yer aldı.

Kaynak: cnnturk.com

kibrisadahaber.com

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.