Ermenistan yenilgiyi kabul etti! Paşinyan ateşkes imzaladı

Azerbaycan Dağlık Karabağ’da Ermenistan’ı bozguna uğrattı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan aldığı yenilgiyi kabul etti. Azerbaycan’ın şartlarını kabul eden Paşinyan ateşkes imzaladı.

Dağlık Karbağ’da Azerbaycan’ın bozgununa uğrayan Ermenistan  geri çekilme kararı aldı. Ermenistan’daki muhalefet partileri başbakanın görevinden istifa etmesini istemesinin ardından Paşinyan, yenilgiyi kabul ederek ateşkes istedi.

PAŞİNYAN RUSYA’YA KAÇTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00.00’dan itibaren ateşkes imzalandığını açıkladı. Bu arada Paşinyan’ın Rusya’ya kaçtığı iddia edildi.

ATEŞKES İMZALANDI

Ermenistan, Dağlık Karabağ’da teslim oldu. Ermenistan Başbakanı Nikol Peşinyan, yenilgiyi kabul ederek Azerbaycan ile ateşkes anlaşması imzalayacağını duyurdu. Bu açıklamadan dakikalar sonra bir açıklama da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında 00.00’dan itibaren ateşkes anlaşması imzalandığını duyurdu. Putin,  Azerbaycan ve Ermenistan’ın kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacaklarını açıkladı.

SAVAŞ SONA ERDİ

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın imzaladığı anlaşmayla ilgili halka seslendi. Canlı yayında imzalanan anlaşmanın metnini okuyan Aliyev, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ savaşına son verildiğini söyledi. Aliyev, Ağdam rayonunun 20 Kasım’a kadar Azerbaycan’a teslim edileceğini ifade etti.

Kaynak: Milligazete

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.