Gault&Millau Restoran Ve Şefleri Ödüllendirdi

Sözen Group iş birliği ile Türkiye’ye adım atan dünya gastronomisinin en seçkin rehberlerinden olan Fransa menşeili Gault&Millau, 2024 yılı Türkiye rehberini Çırağan Palace Hotel Kempinski’de düzenlenen törenle açıkladı. Törene gastronomi alanında faaliyet gösteren çok sayıda davetli, basın mensupları ve turizm sektör temsilcileri ve yöneticileri katıldı. Etkinliğe TÜROB adına Genel Sekreter İsmail Taşdemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Uğur Talayhan, Murat Tomruk ile İzmir İl Temsilcisi Rıza Elibol katıldı.

İlk kez 1969 yılında Paris’te iki gazeteci ve yemek eleştirmeni tarafından yayımlanan Gault&Millau rehberi dünyanın en prestijli iki gastronomi rehberinden biri olarak kabul ediliyor. Türkiye’yi 17. ülke olarak bünyesine katan rehber 2023 yılı içerisinde ülkenin önde gelen turizm noktalarında saha çalışmayı yaptı. Yapılan çalışmaların ardından hazırlanan seçki Çırağan Palace Hotel Kempinski’de düzenlenen törenle duyuruldu. Dereceye giren restoran ve şeflere plaket takdim edildi.

Ünlü Şef Arda Türkmen

Rehber; restoranları ödüllendirirken kendine özgü puanlama sistemiyle ayrıntılı bir değerlendirme sunuyor. Restoran ve şeflere Gault & Millau tarafından hizmet, fiyat ve restoranın atmosferi hakkında ayrı ayrı yapılan değerlendirmelerle birlikte yemeğin kalitesi ve lezzeti üzerinden 1 ile 20 arasında puan veriliyor. Yüksek puanlı restoranlar puanlarının derecesine göre Gault & Millau imzası olan şef şapkalarından 1 ile 5 arasında şapka kazanıyor.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.