HAVUÇ SUYUNUN FAYDALARI

Bugün ki yazımızda sizler için dünyada en çok tüketilen sebzelerden biri olan havucun faydalarından, sağlığa etkilerinden bahsedeceğiz.

Yüksek miktarda beta-karaten, vitaminler ve potasyum içerdiği için sağlıklı sebze havuç doktorlar tarafından tüketilmesi önerilen besinler arasında yer almaktadır.

A ve D vitaminlerinin en yoğun miktarda olduğu havuç suyu içerdiği beta karoten maddesiyle oldukça faydalı ve benzersiz özelliklere sahiptir. Havucun turuncu renkli olmasını sağlayan beta karoten kalp ve damarların sağlıklı olmasına yardımcı olur, vücutu prostat kanseri, kolon kanseri ve akciğer kanseri gibi hastalıklardan korur.

Özellikle göz sağlığına olan faydaları ile bilinen bu lezzetli sebzenin daha çok suyu her yaştaki insan için şifa kaynağı niteliğindedir. Çeşitli göz hastalıklarınında oldukca etkili olan havucun içeriğinde bulunan A vitamini aynı zamanda katarakta yakalanma riskini azaltır gözlerin daha net görmesini sağlar.
Antioksidan ve beta karoten bakımından oldukça zengin olan bu besin karaciğerin dengeli bir şekilde işlevini yerine getirmesine katkı sağlar, toksinler atılmasına yardımcı olur.

Sayısız özelliklerinden dolayı sık sık tüketilmesi gereken besin kaynağı havuç suyu vücuttaki oksijen ve demir seviyesinin artmasına yardımcı olur, içeriğindeki protein sayesinde kemikleri korur ve kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Cilt sarkmalarını ve kırışıklıkları giderici etkisinede sahip olan havuç suyu düzenli olarak tüketildiğinde cildimizi nemlendirerek cilt izlerini azaltır, parlak bir cilde sahip olmamızı sağlar.

Kilo vermeye de yardımcı olan havuç suyu hem besleyici, hem de az kalorili bir içecek olması sebebiyle diyet yapan kişiler tarafından tercih edile bilir.

Havuç suyunda bulunanlar:

K vitamini
C vitamini
Lif
Potasyum
B6 vitamini
Manganez
Molibden
B1 vitamini (tiamin)
B3 vitamini (niasin)
Fosfor
Magnezyum
Folik asit

Şeker oranı yüksek bir sebze olmasından dolayı diyabet hastaları havuç suyu tüketmeden önce ne kadar tüketebilecekleri konusunda doktorlarına danışmalı, dikkatli bir şekilde tüketmeye özen göstermelidirler.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.