“Hocalı Katliamı”nın 27. Yılı İstanbul`da Anıldı

“Hocalı Katliamı”nın 27. yıldönümü dolayısıyla İSTAD derneği tarafından düzenlenen “Hocalı Soykırım Paneli ve Fotoğraf Sergisi”  programı Bağcılar Belediyesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Konuşmalardan önce “Hocalı Soykırımı”nın kurbanlarına ait fotoğraf sergisi ve o geceyi  anlatan bir belgesel gösterildi.

Daha sonra programda Azerbaycan  Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Behruz Hesenli, Milletvekili Elman Memmedov, AK Parti İstanbul Milletvekili – Türkiye Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım,   ATEV Genel Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, Gazeteci/yazar  Agil Alesger, İSTAD Genel Bakanı Sefer Karakoyunlu  “Hocalı Katliamı”nın ayrıntılarından bahsettiler.

Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım: “Hocalı faciasının, Ermeniler tarafından Azerbaycan halkına karşı yürütülen planlı soykırım ve etnik temizlik siyasetinin bir eseri olduğu açıktır. Hocalı Katliamı’nın 27. yılında Ermeni işgalinin son bulması, evinden, yurdundan, toprağından uzak kalan soydaşlarımızın haklarının iadesi uluslararası toplum tarafından derhal sağlanmalıdır. Sizlerden ricamız, tarihimizi ve geçmişimizi iyi bileceğiz ama hiçbir zaman da öç alma duygusuyla yaşamayacağız. Çünkü yaşadığımız dünyada bilim var, bilimin gösterdiği yolda çalışacağız. Hocalı katliamını 27. yılında bir kez daha kınıyor, hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve tüm Azerbaycan halkına başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz” dedi.

27 yıl önce Türk ve Azerbaycan tarihine kara bir gün olarak geçen Hocalı Katliamı’nın gerçekleştirildiğini acıyla anımsatan Azerbaycan  Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Behruz Hesenli, “Modern dönemde artık savaşlar İnternet üzerinden yürütülüyor. Ben gençlerden aktiv olmalarını, 26 Şubatta  “Hocalı Katliamı”yla ilgili paylaşımlarda bulunmalarını istiyorum. Biz sesimizi  İletişim Teknoljileri vasıtasıyla da dünyaya  duyurabiliriz” dedi.

Korkunç katliamı yaşayan Azerbaycan Milletvekili Elman Memmedov:  “Ermeni ordusu, sivil Hocalıları vahşicesine öldürdü.  Çok büyük bir dehşet yaşadık. Savaşın da kanunları var. Subaylar, ordular yüz yüze gelir, birbiriyle dövüşür. Ancak Ermeni ordusu sivil Hocalıları öldürdüler. Ben annemin cesedini bulduğumda tanımadım sadece o gece giydiği elbisesinden hatırladım” dedi. “Biz hep bir olmalıyız tüm islam ülkeleri birleşmeli. Aynı zamanda Türkiye ile Azerbaycan birleşirse dünyaya çok şey deriz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.