Hocalı Katliamı’nın 30. Yılında Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Anım Programı Gerçekleşti

Azerbaycan Genclerinin İstanbul Herekatı (AGİH) tarafından Hocalı Katliamı’nın 30. Yılında Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde anma programı düzenlendi.

Program, Türk ve Azerbaycan milli marşların okunmasıyla başladı ve konuşmalarla devam etti.

Programda konuşan Azerbaycan Genclerinin İstanbul Herekatı başkanı Reşad Rza, Hocalı Katliamı’nın “soykırım olduğunu” söyledi. Katliamın sadece Azerbaycan Türklerine karşı değil tüm insanlığa karşı işlenmiş insanlık suçu olduğunu dile getirdi.

Reşad Rza, konuşmasında, “Hocalı’da yüzlerce kişinin sadece Türk oldukları için katledilmiş olmasının uluslararası hukuktaki karşılığı hiç şüphesiz ki soykırımdır. Her yara kapanır ancak vicdan yarası kapanmaz. Vicdan yarasını kapatacak bir ilaç varsa o da zalimin zulmünün damarının kurutulmasıdır. Hocalı hiçbir zaman kapanmayan bir vicdan yarasıdır. Üzerinden henüz 30 yıl geçmiş bir katliam Bizlere unutturulmaya çalışılmaktadır. Ancak bu elem verici insanlık suçunun sorumlularını Türk milleti asla unutmayacak ve affetmeyecektir dedi.

Konuşmanın ardından “Hocalı Katliamı” konulu belgesel izlenime sunuldu.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.