İnsanlık Tarihinin Başlanğıç Noktası Göbekli Tepe ve Karahantepe

Azturkworld’ün sıradaki gezisi Şanlıurfa kent merkezine 46 kilometre mesafede yer alan Karahantepe ve insanlık tarihinin sıfır noktası olarak adlandırılan Göbeklitepe oldu.

Karahantepe

İlk kez 1997 yılında Bahattin Çelik tarafından keşfedilen Karahantepe, Tek Tek Dağları Milli Parkı içerisinde bulunuyor. 140.000 metrekarelik bir yeri kaplayan Karahantepe’de Neolitik dönemden kaldığı düşünülen 250 dikilitaşın bulunduğu alanda ilk kazı çalışmaları Eylül 2019’da başlanmış ve hala devam etmektedir.

Karahantepe’deki kazılarda, sırtında leopar taşıyan insan heykeli, insan yüzü ve hayvan tasvirleri yer alıyor. Buluntuların bir kısmı Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde yerli ve yabanci turistler için ziyarete açık.

Göbekli tepe

Milattan önce 10 binli yıllarda inşa edildiği bilinen ve tarihteki en eski ibadet merkezi olan Göbekli tepe, 2018 yılında, Unesco Dünya Mirası listesine eklenmiş veTürk turizm yetkilileri 2019’u “Göbekli tepe Yılı”olarak ilan etmiş.

Şanlıurfa şehir merkezine 50-60 kilometre mesafede Örencik köyü civarındaki  Tek Tek Dağları‘nın eteğinde bulunuyor. İlk kez Alman arkeolog ve tarihçi Klaus Schmidt tarafından 1994 yılında resmi olarak keşfedilen, 15 metre yüksekliğinde ve 300 metre çapa sahip bir arkeolojik alanı kaplayan Göbekli Tepe’ye ilgi son dönemlerde artmış durumda.200’den fazla sütun, 20 farklı daire oluşturacak şekilde inşa edilen alan büyüleyici ve gizemli birbirinden ilginç heykeller ile ilgi çekiyor.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.