İstanbul’da “Azerbaycan Diasporuna Destek Vakıfının Tanıtım Etkinliği” Gerçekleşti

Azerbaycan Diaspora Bakanlığı’nın düzenlediği “Azerbaycan Diasporuna Destek Vakıfının Tanıtım Etkinliği” İstanbul’da gerçekleşti. Toplantıya  Türkiye’de yaşayan  Azerbaycan’lılar katıldı.  Etkinlikte Azerbaycan’ın tanıtımı için yapılan faaliyetlerin nasıl gerçekleştirileceği ve destek programı ile ilgi bilgi verildi. Tanıtım sonrası katılımcıların sorunları dinlenerek çözüm yolları tartışıldı. Aynı zamanda  Doğu Anadolu’da Ermeni Diasporunun Batı Ermenistan kurmak için harekete geçmesinden duyulan rahatsızlıklar konu edildi.

Azerbaycan Dispora bakan yardımcısı Valeh Hacıyev katılımcıları selamlayarak, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Azerbaycanlıların birlik ve dayanışması için çaba sarf etmekte olduklarını dile getirdi. Azerbaycan gerçeklerini ve Türk dünyasının ortak problemi olan Dağlık Karabağ meselesini halledilmesi için hep beraber güç birliği içinde çalışmalar yapılması gerektiğini belirtdi. Türkiye ve Azerbaycan diasporasının hedeflerinin ortak olduğu, iki ülkenin ayrılmaz bağları vurgulandı. “Bizim hedeflerimiz aynıdır. Hem kültürmüzün hem de tarihimizin tüm dünyada tanınmasını istiyoruz”.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.