İstanbul’da “Kanla kazanılan bağımsızlık: 20 Ocak Bakü katliamı” konferansı gerçekleşti

İstanbul’da Sovyet ordusunun 20 Ocak 1990 yılında Bakü’de katlettiği ve tarihe “Kanlı Ocak” olarak geçen 20 Ocak şehitleri anıldı.

İstanbul Üniversitesi Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Topluluğu ve Hazar Folklor Eğitim ve Araştırma Merkezi Hazarfem derneği “Kanla kazanılan bağımsızlık: 20 Ocak Bakü Katliamı” isimli konferans düzenlediler.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğu temsilcileri, bilim insanları, sanatçılar ve öğrenciler katıldı.

Her iki kardeş ülkenin şehitlerinin hatırasına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı seslendirildi.

Ardından Kanlı Ocak olaylarını anlatın kısa video gösterimi yapıldı.

Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Topluluğu’nun kurucu Başkanı Rashid Mustafazade açılış konuşmasıyla katılımcıları selamladı ve topluluğun faaliyetleriyle ilgili kısa bilgi verdi. Mustafazade, 20 Ocak faciasının Azerbaycan için kederli dönem olduğunu, aynı zamanda gerçek kahramanlık destanı olarak tarihte yer aldığını belirtti.

Folklor Eğitim ve Araştırma Merkezi Hazarfem derneği Başkanı Nuran Acar, Kanlı Ocak katliamı şehitlerinin aziz hatırasının Türk halkının hep daim kalbinde yaşayacağını kaydetti.

Dünya Azerbaycanlıları Koordinasyon Şurası üyesi, Prof. Dr. Aygün Attar’ın konuyla ilgili konuşması dinlendi. A.Attar, 20 Ocak faciasının sebepleri ve sonuçları hakkında detaylı bilgiler paylaştı ve 20 Ocak olaylarının Azerbaycan’ın bağımsızlığında gerçek bir dönüm noktası rolü oynadığını belirtti. Etkinlik sırasında, A.Attar, Ermeni vahşetini açığa çıkaran “Bir modernite sorunu olarak ermenicilik” kitabı ile ilgili bilgi verdi.

Etkinliğin devamında konuşmacı, konferans katılımcılarının sorularını yanıtladı.

İstanbul Üniversitesi’nde ilk kez olarak faaliyete başlayan topluluğun temel amacı, Azerbaycan kökenli gençlere destek olmak ve kendilerini daha iyi ifade edebilmelerine yardımcı olmak, Türk ve yabancı öğrencilere Azerbaycan kültürü, edebiyatı ve tarihini doğru bir şekilde tanıtmak, “Bir millet iki devlet” sloganını esas alarak kardeş ülke gençlerininin kaynaşması ve ortak çalışmalar yapması için güzel bir ortam sağlamaktır.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.