İsveç Göteborg Üniversitesi ile Birlikte 17. Uluslararası Bilimsel Konferansı Düzenlendi

Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Guba Şubesi, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Akademisyeni Hasan Aliyev Coğrafya Enstitüsü, Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Askeri Akademisi ve Nahçıvan Öğretmenler Enstitüsü, ‘ELGER’ Uluslararası Bilim Merkezi tarafından organize edilmektedir. Bilim Merkezi İsveç Göteborg Üniversitesi ile birlikte 17. Uluslararası Bilimsel Konferansı düzenlendi.
Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Guba Şubesi Temsilcisi Sarkan Jafarov ve ‘Elger’ Bilim ve Eğitim Merkezi Türkiye Temsilcisi Doç. Dr. Ellada Gerayzade, etkinliğin hedefleri ve önümüzdeki görevler hakkında detaylı bilgi verdi.
Türkiye Kafkaz Üniversitesi Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. İlkin Gulusoya’nın önderliği ilə yapılan Resmi bölümde, Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, , Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Askeri Akademisi Başkanı, Korgeneral, Profesör Haydar Piriyev, Azerbaycan Devlet Pedagoji Şubesi Başkanı Prof. Üniversite Doç. Dr. Yusif Aliyev, AZERTAC Türkiye Bürosu Başkanı Sabir Şahtahtı, ANAS Coğrafya Enstitüsü Müdürü Doç. Zakir Eminov, Nahçıvan Müellimler Enstitüsü Rektör Yardımcısı Doç. Çapay Guliyev’in konuşmaları duyuldu.
Başkomutan liderliğindeki yenilmez Azerbaycan Ordusunun yiğit zaferinin dünya askeri tarihine altın harflerle yazıldığını belirten konuşmacılar, halkımızın mücadelesinde önündeki görevlerden bahsetti ve her vatandaşa çağrıda bulundu. daha çok savaşmak için.
Bilim ve medya alanında daha etkili sonuçlar için önerilerde bulunulmuştur.
Sempozyuma Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye, İsveç, Ukrayna ve Rusya’dan 170’den fazla başvurunun geldiği ve 95 makalenin bilim adamları tarafından değerlendirildiği ve sunuma kabul edildiği bildirildi.
Karabağ ve Şuşa ile ilgili videoların gösteriminin ardından Sempozyuma Göteborg Üniversitesi’nden Doç. Saadet Kerimi başkanlığında devam etti.
Toplamda, beşeri bilimlerin farklı alanlarında 8 bölümde tartışmalar gerçekleştirildi.
Konuşmalarında, yaklaşık otuz yıldır topraklarımızın yüzde yirmisinin işgali, kırk dört günlük savaşın büyük zaferi ve sonrasındaki siyasi süreçler hakkında uluslararası toplumu daha iyi bilgilendirmek için bu tür sempozyumların önemini vurguladılar.

Unutulmamalıdır ki, bu konferansın amacı, Ermenilerin son iki yüzyılda halkımıza karşı gerçekleştirdiği etnik temizlik ve soykırımın güçlü bir ulusal hafızasını oluşturmak, bu trajedilerin dünya çapında siyasi ve hukuki bir değerlendirmesini yapmak, ortadan kaldırmaktır. Bu tür vakaları tekrar etmemeye çalışmak ve Azerbaycan’ın şanlı zaferiyle sonuçlanan 44 günlük Vatanseverlik Savaşı’nın gerçekleri hakkında görüş alışverişinde bulunmak. Aynı zamanda, bu konferansı düzenleme fikri, Azerbaycan devletinin gençleri eğitmek ve vatanseverlik ruhunu artırmak için yaptığı önemli çalışmalara katkıda bulunmak ve dünya toplumunu Karabağ gerçekleri hakkında daha iyi bilgilendirmek.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.