İtalya’da Azturkworld Duomo di Milano’ya Misafir Oldu

Milano’nun tarihi merkezini bizimle keşfedin

Azturkworld yeni yılda yolunu İtalaya’ya çevirdi. İlk seyahat yeri olarak Milano merkezde yer alan Duomo’yu seçti. 

Milano’nun merkezinde adını verdiği Piazza Del Duomo meydanında yer alan görkemli yapısı ve mimarisiyle dikkat çeken Avrupa’nın dördüncü büyük katedrali  Duomo di Milano ilk gördüğümüz andan bizleri kendisine hayran bıraktı.

Katedralin yapımı 1386’da başlanmış ve tamamlanması 500 yıl yüzyıllık bir süre boyunca gerçekleşmiş ve inşası, mimar Simone liderliğindeki 300 çalışandan oluşan bir kurumla farklı mimar, heykeltıraş ve sanatçıların profesyonel katkısıyla yapılmıştır. İnşaatı ise Piskopos Antonio da Saluzzo tarafından yapılan Duomo, gösterişli bir Gotik tasarım ile şaşırtıcı sayıda hoşça heykellerle ve kuleyle süslenmiştir.

Düşünüldüğünün aksine, büyük boyutlarına rağmen Milan Duomo’nun iç mekanı inanılmaz derecede heyran edici. İncil’den sahneleri tasvir eden güzel, renkli vitray pencereler kilisenin zeminine ruhani bir ışık yansıtarak görülebilmektedir. Paleo-Hıristiyan ve Romanesk nesneleri görmek ve takdir etmek için Katedral Hazinesi’ne mermer merdivenlerden inmek mümkün.

Neden Milano Katedrali’ni ziyaret etmelisiniz?

Milano Katedrali, biri merkezi ve dördü yan olmak üzere beş nefli, yaklaşık kırk sütunlu, aynı zamanda koro ve apsis tarafından takip edilen bir transept ile kesişen etkileyici bir kilisedir. Orta nef 45 metre yüksekliğinde olup, inşaatı mermer kaplı tuğladan yapılmıştır. Milano Katedrali, iç kısmında büyük koyu mermer bloklardan oluşan, uzun mermer sütunlar ve tavana kadar uzanan oyma heykellerle dikkat çekmektedir. Bu sütunların arasında farklı dini sahneleri temsil eden büyük resimler asılıdır. Ayrıca farklı azizlerin en güzel kıyafetlerini giymiş iskeletlerini de görmek mümkün. En dikkat çekici unsurlar arasında güzel vitray pencereler yer alıyor.

Milano Duomo’su turistlerin en sık ziyaret ettiği bir mekan. Bir gün sizin de yolunuz İtalya Milano’da geçerse şehrinin sembolü haline gelen kuleler açısından zengin, Gotik mimarinin bu muhteşem örneğini kaçırmamalısınız. Ziyaret etmek için ve hemen girişte çoğu zaman mevcut olan uzun kuyruklara rastlayabilirsiniz. O nedenle önceden grup rehberli tur için rezervasyon yaptırmanızı ve ya internet üzeriden bilet almanızı öneririz.

Not: Katedral faaliyetlerine devam etmekte olup, ayrıca Milano Başpiskoposluğunun merkezidir ve içeride dini hizmetler düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.