İZMİR’DE EN ÇOK MERAK EDİLEN TARİHİ MEKAN EFES ANTİK KENT

Azturkworld’ün yeni seyahet yeri bütünüyle benzersiz bir Antik kent Efes oldu. İzmir İli, Selçuk İlçesi sınırları içindeki antik Efes kentinin ilk kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına, kadar gitmektedir. Yapılan araştırma ve kazılarda Efes çevresindeki höyükler (tarih öncesi tepe yerleşimleri) ve kalenin bulunduğu Ayasuluk Tepesi’nde Tunç Çağları ve Hittitlere ait yerleşimlerin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Hititler Döneminde adı Apasas olan kente  M.Ö. 1050 yıllarında Yunanistan’dan gelen göçmenler de yaşamaya başlamıştır. Liman kenti Efes, M.Ö. 560 yılında Artemis Tapınağı çevresine taşınmıştır. Mevcut olan  Efes ise, Büyük İskender’in generallerinden Lysimakhos tarafından M.Ö. 300 yıllarında kurulmuştur. Hellenistik ve Roma dönemlerinde en görkemine ulaşan Efes, Asya eyaletinin başkenti idi. Antik Çağ’da Doğu ile Batı’nın buluştuğu bir noktada yer alan antik kent,   200.000 kişilik nüfusa sahipti. Efes, Bizans Dönemi tekrar yer değiştirmiş ve ilk kez kurulduğu Selçuk’taki Ayasuluk Tepesi’ne gelmiştir.

Efsanelere göre; Efes (Ephesus), Amazon adı ile bilinen kadın savaşçılar tarafından kurulmuştur. İsminin, Ana Tanrıça kenti anlamına gelen Arzawa krallığındaki bir kentten, Apasas’dan geldiği düşünülür.

Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın da yer aldığı Efes Antik Kentte gezilecek yerler

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine 1994 yılında, asıl listeye ise 2015’te giren Efes Antik Kenti’neEfes iki kapıdan giriş yapılıyor. Genelde turistler görkemli miras Efes’i üst kapında giriş yapmakla keşfetmeye tercih etmektedirler.  Şehri gezmek için en az 3 saat ayırmak gerekiyor.

Liman Caddesi

Efes’in en uzun caddesi olan Liman Caddesi (Arkadiane), Odeon ile antik limanı birbirine bağlıyor. Dönemin ihtişamlı yaşantısını gözler önüne seren bu cadde  iki yanı görkemli sütunlarla süslenmiş kralların karşılandığı ve dini törenlerin düzenlendiği  büyüleyici tarihi yoldur.

Meryem Kilisesi

Dünyada Hristiyanlığın ilk yedi kilisesinden biri olan Meryem Kilisesi, Liman Caddesi’nin kuzeyinde bulunan aynı  zamanda Katolik mezhebinin doğduğu yerdir. Meryem, “Tanrı Annesi” olarak kabul edildiğinden bu kilsede de  Hristiyanlar için çok özel bir anlam taşımaktadır.

Celsus Kütüphanesi

Romalı senatör Celsus’un ölümünden sonra anısına yaptırılan Celsus Kütüphanesi, tüm ihtişamıyla yükselen dış duvar üzerinde dört kadın heykeli bulunuyor. Aynı zamanda anıt mezar niteliğini taşıyan kütüphane  yapısının  batı duvarının altında Celsus’un lahdi var. 14 bin kitabın bulunduğu kütüphane  zamanında antik çağın en zengin içeriğine sahip kütüphanelerinden biriydi. Kütüphane  Herakleitos, Artemidoros,  Callinos ve Soranos gibi ünlü kişilerin yetişmesinde önemli bir role sahiptir.

Büyük Tiyatro

İmparator Cladius döneminde inşa edilmeye başlanan Büyük Tiyatro,  MS 117’de tamamlanarak gösterilerinin ve aynı zamanda   gladyatörler arenası olarak da kullanılıyordu.  Süslü görkemi ve üç katlı sahne yapısı,  24 bin kapasiteli oturma basamaklarıyla antik dünyanın en büyük tiyatrosudur. zamanında Bağ bozumu şenliklerinde şarap tanrısı Dionysos’u onurlandırmak için çeşitli gösteriler düzenlenliyorlardı. Tiyatronun simgesi gülen ve ağlayan maskelerin hikâyesi buradan geliyor. Dünyanın en ünlü orkestraları, Sting, Elton John, Joan Baez, Mikis Theodorakis, Ray Charles, Jose Carreras gibi dünya starlarına ev sahipliği yapmıştır.

Mermer Cadde

Mermer Cadde, Celsus Kütüphanesi ile Odeon arasında ulaşımı sağlıyor. Caddede üzerinde bulunan  kadın ayağı ve başı kazınmış bir mermer  dünyanın ilk reklam panosu olduğu düşünülen az ilerisinde yer alan   Aşk Evi’ni tasvir ediyor.

Aşk Evi

Kuretler Caddesi ile Mermer Cadde’nin kesişiminde yer alan Aşk Evi,  zamanında Efes’e gelen denizcilerin en gözde mekânıydı. Evin hem Celsus Kütüphanesi’ne hem de Skolastika Hamamı’na gizli bir geçitle bağlantısı var. Erkeklerin girişteki Afrodit heykeli önünde yapılan kısa bir ritüelden sonra içeri girdikleri biliniyor. Gizli aşklara şahit olduğu söylenen  Aşk Evi’nin duvarlarını  dört mevsimi betimleyen mozaiklerle süslüdür.

Efes Müzesi‘de  en değerli diğer görmeniz ve gezmeniz gereken  mekanlar: Kuretler Caddesi, Skolastika Hamamı, Hadrian Tapınağı, Belediye Binası (Prytaneion), Küçük Tiyatro Odeon, Domitian Tapınağı.

İzmir civarındakı mekanlar arasında turistler tarafından en çok merak edilen Efes Antik Kenti,  görmeyi bir köşeye not alın.  Zamanda yolculuk yapmak isteyenler için oldukça etkileyici bir yer olan  Efes Antik Kenti, bu yaz siz de keşf edin.  Azturkworld iyi tatiller diler!

Kaynak : aktuelarkeoloji.com, yoldaolmak.com

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.