KAKTÜS MEYVESİ DİKENLİ İNCİR YEDİNİZ Mİ?

Hint inciri, Frenk inciri, Kilis inciri, Pabuç inciri, Eşek inciri, Kaynanadili, Kürek Yemişi gibi bir çok isimlerle anılan dikenli incir, Latince adıyla Opuntia ficus-indica, çok sıcak kurak bölgelerde yetişebilen bir kaktüs türüdür.
Özellikle sıcak ve kurak bölgelerde yetişen kaktüs meyvesi, Amerika’ya özgü olmakla birlikte özellikle Güney Amerika‘ya, Meksika‘ya ait bir bitkidir. Birçok faydası ile de her derde deva olarak görülen, C vitamin deposu Dikenli inciri, Türkiye’de Ege ve Akdeniz bölgelerinde İzmir, Muğla, Adana, Antalya ve Mersin illerinde bolca bulunmaktadır.

İçerdiği Magnezyum sayesinde, vücut direncini artırma, güç ve zindelik verme özelliğine sahip dikenli incirin, yemeklerden sonra günde 1-2 tane yediğinde bağırsak faaliyetlerini düzenler, sindirim sistemi üzerinde etkisni göstererek kabızlık sorununu giderir. Selüloz içeriğinin yüksekliğine ileveten, bioflavonoidler ve amino asitlerce de zengindir. Kolesterolün düşmesinde oldukça etkili olan bu kaktüs meyvesi, çok güçlü bir antioksidan olduğu için serbest radikalleri bastırabilme ve kas dokusunu güçlendirebilmektedir.Özellikle spor yapanlar antrenman öncesinde ve sonrasında bu dikenli incirin suyunu içmekle, vücuttaki oksijenin daha hızlı dolaşmasına imkan verir ve antrenman sırasındaki performansı artırır.

Cilt bakımının yanı sıra saç bakımı içinde tam bir güzellik kaynağı dikenli incir cildi güzelleştirmekle kırışıklıkları azaltmada, göz altındaki şişliklerin aradan kaldırılmasında çok etkili olduğu tespit edilmişti.

Doğada kendiliğinden yetişen, kuraklığa oldukça dayanıklı olan, bu kaktüs bitkisinin meyvesini her yaş grubu rahatlıkla tüketebilmektedir.Fakat 2-3 adetten fazla yenilmesi halinde enzimler açısından sindirilemeyen çekirdeklerinin bağırsakları tıkaması, karın ağrısı gibi, şikayetler ciddi rahatsızlıkların oluşmasına sebep olabilir.

Yanlışlıkla bu meyveye dokunursanız, siz fark etmeden vücudunuzda dikenleri hissetmeye başlarsınız. Bir kere vücuda giren diken de eğer kısa sürede müdahale edilmezse, kolay kolay çıkmaz.Dikenlerinin yoğunluğu nedeniyle soyularak satışa sunulan dikenli incir, genelde soğuk olarak yenilir.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.