KEKOVA’NIN RENKLİ KÖŞESİ “BATIK KENT”

Türkiye’yi karış karış dolaşıb, keşfettikçe sizlerle de paylaşmak isteyen “Azturkworld”ün bu seferki gezisi turizmin başkenti Antalya’da, Ortaçağ’dan bugüne kültürel ve tarihi izleri barındıran, Türkiye’nin favori dalış noktalarından biri olan Kekova ve Kekova’nın en renkli köşesi “batık kent” olarak adlandırılan ada oldu.

 

Bizans imparatoru Konstantinos zamanında Myra Piskoposu Pataralı Aziz Nikolaos’un (Noel Baba) yaşadığı, görev yaptığı ve Kilisesi’nin yer aldığı Myra Antik Kenti ile Tiyatrosu, Üçağız (Teimiusa), Kale (Simena) ve Çayağzı (Andreake) gibi tarihi ve kültürel mekanlarla iç içe geçen Kekova’da M.Ö önce 5. Yüzyıl’dan beri ticari ve askeri merkez olarak kullanılmış olan “batık kent” uzun yıllar Likya Uygarlığı’nın daha sonra da Roma, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun etkisinde kalmış, günümüzde doğal güzelliklerin yanı sıra antik ve tarihi eserlerin zenginliği ve tertemiz denizi ile turistlerin ilgisini çekiyor.

Denizcilerin sığınak yeri, gemi inşaa ve onarım üssü olarak kullanılan bölgede, Likya yazısı ile yazılmış kitabeli mezarlar, kıyıda su içinde Likya tipi lahitler, mendirek ve yapı kalıntıları, ortaçağ kalesinin içinde kayaya oyulmuş tiyatro, kaya mezarları, antik mezarlar ile su içinde kalmış rıhtım, antik kent içinde yüzlerce yıllık Osmanlı camilerinden oluşan zengin bir tarihi mirasalar yer alıyor.

Mavi tura çıkan yatların en önemli uğrak yeri Taş evlerden oluşan turizme hizmet veren antik kentte denizle içi içe konumda yer alan Cafe Ankh dondurmacı dinlenmek isteyenlerin aradığı ilk adres olarak dikkat çekiyor.

Türkiye’nin birçok bölgesinde kış etkisini gösterirken Kekova Adası’nın güneyinde dört mevsim dalış tutkunlarının ilgisini çekiyor. Bu bölge’de 32 noktada dalış yapılabiliyor. Bunların başında bitki ve canlı zenginliği ile dikkat çeken, Mavi Mağara, 72 metre boyunda İberian Coast Batığı, Deniz Feneri, değişik mağaralar, Antrum Mağarası, değişik batıklar yer alıyor. Fakat adanın kuzeyinde yer alan Batık Kent’te dalış ve yüzmek yasaktır.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.