Marmara Üniversitesi’nde “Hocalı’ya Adalet!” İsimli Konferans Düzenlendi

İstanbul Marmara Üniversitesi’nde Hocalı soykırımının 30. yıl dönümü ile ilgili olarak “Hocalı için Adalet!” konferans düzenlendi.

Azerbaycan Diaspora İş Üzre Devlet Komitesi ve Karabağ Koordinasyon Derneği’nin desteğiyle düzenlenen etkinliğe millet vekilleri, bilim insanları, devlet memurları, Türkiye’de tedavi gören 2. Karabağ Savaşı gazileri ve 150 den fazla öğrenci grubu katıldı.

Davetliler arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrim, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi Genel Sekreteri Akademisyen Asaf Hacıyev, Türkiye’nin eski Azerbaycan Büyük elçisi Hulusi Kılıç, Diaspora İş Üzre Devlet Komitesinin temsilcisi Bahtiyar Rahimov, Prof. Dr. Aladdin Yalçınkaya ve diğerleri önemli isimler vardı.

Azerbaycan ve Türkiye’nin milli marşlarının okunmasıyla başlayan etkinlikte, Hocalı soykırımında hayatını kaybedenler bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak anıldı.

Konferansta konuşmacılar, Ermeni silahlı kuvvetlerinin 25 Şubat gecesi ve 26 Şubat 1992 Hocalı’da barışçıl Azerbaycanlı’lara karşı eşi görülmemiş bir vahşet ile gerçekleştirdiği soykırımı Azerbaycan’ın modern tarihinin en kanlı suçu olarak nitelendirdiler. Azerbaycan devletinin Ermeni faşistlerinin halkımıza karşı işlediği tüm ağır suçlara 2. Karabağ Savaşı sırasında büyük bir zafer kazanarak ve toprak bütünlüğümüzü yeniden tesis ederek karşılık verdiği vurgulandı.

Uluslararası düzeyde işlenen suça uluslararası düzeyde hukuki bir değerlendirme yapılmaması, faşist nitelikteki Ermeni cellatların adalet önüne çıkarılmaması kabul edilemez olarak nitelendirildi.

Konferans katılımcıları, dünya toplumunu bu trajediye adil bir şekilde yaklaşmaya, Hocalı katliamına hukuki ve siyasi bir değerlendirme yapmak için kararlı adımlar atmaya ve bu korkunç suçun faillerini adalete teslim etmeye çağırdı.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.