Prof. Dr. Elmira Ahundova’nın “Haydar Aliyev: Şahsiyet ve Çağ, Kremlin’de Beş Yıl, Dönüş” İsmiyle Türkçe Yayımlanan Eserin Tanıtım Toplantısı Ankara’da Gerçekleşti

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliğince Azerbaycanlı milletvekili Prof. Dr. Elmira Ahundova’nın “Haydar Aliyev: Şahsiyet ve Çağ, Kremlin’de Beş Yıl, Dönüş” ismiyle Türkçe yayımlanan eserin tanıtım toplantısı ve imza töreni Ankara’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Prof. Dr. Ali Hasanov’un katılımıyla gerçekleşti.

Etkinliğe Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Prof. Dr. Ali Hasanov, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı’nın yanı sıra Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım, Azerbaycan-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Ehliman Emiraslanov ve çok sayıda davetli katıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Prof. Dr. Ali Hasanov:  “Aliyev, sadece bir milletin lideri değildi. Haydar Aliyev, Türk dünyasının liderlerinden biriydi. Azerbaycan’ın geleceğini inşa eden temel prensipleri oluşturan  büyük lider Haydar Aliyev’i anlatan bu eser bizler için çok değerlidir. Elmira Ahundova’nın anlattığı Aliyev’in yaşam  eseri  siyaset ve politikayla meşgul olan herkes için  örnek olabilir.”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran  Aliyev’i rahmetle anarak  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun selamlarını iletdikten sonra :  “Haydar Aliyev bir Türkiye sevdalısıydı.  Aliyev’i sadece anarak değil anlayarak ve mesajlarını yaşatarak, geleceğe hep birlikte taşımaya devam edeceğiz.  Aliyev Türk dünyasına büyük bir miras bıraktı. Bu  mirasın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev liderliğinde giderek daha da güçleniyor. Azerbaycan ve Türkiye’yi daha güçlü kılan  kardeşliğimiz hepimize umut verecek şekilde daha da güçlendirilmelidir.” dedi.

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi İbrahim: “Haydar  Aliyev   Azerbaycan’ın ulu önderi, Türk dünyasının ak sakalıydı. Türkiye’de herkes onu tanıyor”

Kitabının Türkçeye çevrilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Elmira Ahundova, Aliyev’i çok sevdiğini vurgulayarak, bu kitabı yazmasının sırrının ona duyduğu muhabbetten kaynaklı olduğunu  söyledi.

 

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.