Tahran’da Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne Düzenlenen Terör Saldırısını Kınıyoruz!

İran’ın başkenti Tahran‘da Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne düzenlenen terör saldırısı sonucu Büyükelçilik muhafızı Teğmen Esgerov Orkhan Rızvanoğlu şehit oldu.

Önceden planlanan bu saldırı Azerbaycan Cumhuriyeti’nin resmi kurumuna yönelik bir terör provokasyonudur. Hayatını kaybeden her vatandaşımız bizim kanımız, canımızın bir parçasıdır. Dünyanın herhangi bir yerindeki büyükelçilik ve konsolosluklarımıza yönelik saldırı ve provokasyonlar 18 Nisan 1961’de kabul edilen Viyana Sözleşmesi kurallarına aykırı olup, bu ülkelerin Güvenlik ve İçişleri Bakanlıkları devletimize karşı yükümlülüklerini yerine getirmek kurumlarımızın güvenliğini ve korumak zorundadır.

Azerbaycan, Türkiye ve Pakistan’ın Türkiye’de faaliyet gösteren dernekleri, temsilcilikleri, eğitimi kurumları ve medya ajansları olarak İran İslam Cumhuriyeti’nin Azerbaycan’ın Dışişleri temsilciliklerine yönelik bu terör provokasyonunu şiddetle en ağır şekilde kınıyor mevcut durumun kapsamlı bir şekilde soruşturmasını ve Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Konsolosluğu, askeri ve eğitim ataşelerini Viyana Sözleşmesinde belirtildiği üzere uygun olarak korunmasını, ek güvenlik önlemlerinin alınmasını ve terör eylemini gerçekleştiren şahsın ve şahsın bağlı olduğu terör örgütünün faaillerinin bir an önce hukuk çerçevesinde yakalanarak yargılanmasını talep ediyoruz.

Karabağ Azerbaycan’dır Koordine Etme Derneği
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı
TURKFAM-Stratejik Araştırmaları Merkezi
Türkiye-Azerbaycan Strateji Merkezi
RUBASAM- Stratejik Araştırmaları Merkezi
Türk Ocakları İstanbul Başkanlığı
Türk Ocakları Ümraniye şubesi
Milliyetçi Hekimler Derneği
Türkiye’deki Pakistanlı Gençler STK
Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu Erzurum Temsilciliği
Dünya Avşarlar Derneği
Karabağ Azerbaycan Yardımlaşma ve Dayanışma Kocaeli derneği
Kızıl Elma Kadın ve Gençlik Çocuk Kültür Edebiyat ve Eğitim Derneği
Akademik Tarih ve Düşünce Dergisi
Bursa Arena Haber Sitesi
Türk Birliği Haber Sitesi
Az-Türk World İnternet Haber Sitesi
Turk Kapı Education

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.