Türk Dünyası Kadın Girişimciler Zafer Gününde İstanbul’da Bir Araya Geldi

Azerbaycan Kadın Girişimciliği Geliştirme Derneği (AQSIA) ve Türkiye Azerbaycan İş Kadınları Platformu işbirliği ile Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 5 Ocak 2022 tarih ve 3096 sayılı emriyle bu yıl Azerbaycan’da ilan edilen “Şuşa Yılı” çerçevesinde Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteği Ajansının yaptığı özel yarışmanın kazananı olan Azerbaycan Kadın Girişimciliği Geliştirme Derneği (AQSIA) tarafından yürütülen “Karabağ incilerinin Avrupa’daki yankısı” projesi, 8 Kasım Zafer günü, 9 Kasım Bayrak günü ve Türk Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Kadın Girişimciler Komitesi 1.Yıldönümü münasebetiyle gerçekleştirilen etkinlik, Türk Dünyası iş insanları , bürokratlar ve basın mensuplarının da katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

Karabağ Savaşı şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşu ve Azerbaycan, Türkiye marşlarının ardından program açılış konuşmalarıyla devam etti .

Konuşmacılar; Azerbaycan Kadın Girişimciliği Geliştirme Derneği (AQSIA) Başkanı Sakina Babayeva,
Türkiye Azerbaycan İş Kadınları Platformu Başkanı Yegane Guliyeva, Azerbaycan ve Türkiye Barolar Birliği Üyesi, Türk Ticaret ve Sanayi Odası 1. Kadın Girişimciler Komitesi Azerbaycan Hukuk ve Halkla İlişkiler Komisyonu Başkanı avukat Aygün Aliyeva, Azerbaycan millet vekili Melahet İbrahimqızı,
Azerbaycanın İstanbul Konsolosu Zaur Allahverdizade,
Kırgızistan İstanbul Baş Konsolosu Lira Sıdıkova,
Kazakistan Ahi Bektaş Türk Dünyası Başkanı Anara Bayjanova

ASAM Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Musa Çelebi konuşmalarında Azerbaycan’ın Karabağ zaferini kutladıklarını ve Türk dünyası arasındaki ticaretin artırılması konusunda Kadın Girişimciler Komitesi’nin faaliyetlerini stratejik açıdan önemli bir adım olarak gördüklerini vurguladılar.
Daha sonra program Azerbaycan dans gösterisi ve müzik Azerbaycanlı sanatçı Saide Guliyeva ile devam etti.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan arasındaki karşılıklı ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesini desteklemek amacıyla, Kasım 2021’de Türk Ticaret ve Sanayi Odası 1. Kadın Girişimciler Komitesi kurulmuş ve komiteye Türk dilli ülkelerin her birinden 10’ar temsilci katılmıştır. Komite başkanlığına Azerbaycan Kadın Girişimciliği Geliştirme Derneği (AQSIA) Yönetim Kurulu Başkanı Sakina Babayeva seçilmiştir. Bir sene içerisinde çeşitli organizasyonlarla Türk dilli devletlerin kadın girişimcilerinin işbirliği konusunda önemli adımlar atılmıştır.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.