Türkiye’de Yaşanan Deprem Sonrası İlk Yardım Azerbaycan’dan Geldi

Türkiye merkez üssü Kahramanmaraş olan toplamda 10 ili etkisi altına aldı. 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremin etkileri ağır oldu.13 milyondan fazla nufusu etkisi altına alan”Ağır Yıkıcı” niteliğindeki doğal afet sonrası bir çok bina ağır hasar gördü ve yıkımla sonuçlandı. Sayısız can kaybının yaşandığı Türkiye için ilk uluslararası yardım Azerbaycan’dan geldi.

İLHAM ALİYEV’DEN ERDOĞAN’A TAZİYE TELEFONU

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatı üzerine, Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı’na bağlı 370 kişilik arama kurtarma ekibi ve tıbbi yardım Türkiye’ye Bakü’den gönderildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’de meydana gelen deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak taziyelerini iletti.

Azerbaycan halkı, depremzedeler için seferber oldu

Azerbaycan’da hayırseverler, Türk ve Azerbaycanlı iş adamlarının desteğiyle yardım kampanyası başlatıldı. “Türkiye Yüzyılı Birlik ve Dayanışma Platformu Azerbaycan” yardım kampanyası çerçevesinde Türkiye’deki depremzedeler için yardım toplanmaya başladı. Kampanyayı duyan vatandaşlar; battaniye, yorgan, ısıtıcılar, giysi, ayakkabı, erzak gibi deprem mağdurlarının ihtiyacını giderebilecek malzemeleri yardım toplama noktasına getirerek teslim etti. Toplanan yardımlar, Türkiye’de depremden etkilenen bölgelere gönderildi.

Deprem sonrası Türkiye’nin konuştuğu fotoğraf! 

Aracının üzerine yüklediği yorganları Türkiye’ye yardım taşımasıyla sosyal medyada gündem olan Server Beşirli röportaj sırasında İHA muhabirine, “Kış soğuğunda evsiz kalmanın ne olduğunu iyi biliriz” dedi. Türk kardeşlerinin deprem felaketinden dolayı yardıma ihtiyacı olduğunu görünce, “İmkânımız yettiğince elbise, yorgan, döşek götürmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.