Yahudi Kültürü Avrupa Günü’ne Rekor Katılım

Avrupa’nın 35 farklı ülkesinde organize edilen ve 2001’den beri Türkiye’de kutlanan Yahudi Kültürü Avrupa Günü; 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi ve Neve Şalom Sinagogu’nda, rekor katılımla gerçekleşti. Yoğun ilgi gören Yahudi Kültürü Avrupa Günü’nde yaklaşık 2300 ziyaretçi ağırlandı.

Katılımcıların Türk Yahudi toplumunun kültür ve mirasına yolculuk etmesini sağlayan etkinlikte; konserler, belgeseller, çeşitli sunumlar, kitap tanıtımları, sergiler ve Türk Yahudi mutfağından lezzetler tanıtıldı.

Gün boyu süren Yahudi Kültürü Avrupa Günü kapsamında, Neve Şalom Sinagogu’nda tüm gelenekleriyle canlandırılan temsili düğün töreni en çok ilgi gören bölüm oldu. Neve Şalom Sinagogu’nun balkon kısmının bile dolduğu düğün törenini Rav Isak Alaluf yönetti.

500. Yıl Vakfı Başkanı Silvyo Ovadya “Bu yılki Yahudi Kültürü Avrupa Günü umduğumuzdan çok daha başarılı geçti. Kapı kayıtlarına göre 2 binin üzerinde katılım oldu. Kendimizi geniş topluma tanıtabilmemiz çok önemli. Gösterilen ilgiden memnunuz” açıklamasında bulundu.

Şalom Gazetesi de bu sene Yahudi Kültürü Avrupa Günü’ne katılanlar arasındaydı. Ziyaretçiler ayrıca, 1947’den beri aralıksız yayınlanan gazeteyi ve diğer yayınları okuyup inceleme fırsatı buldu.

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.