Yiğitliği ve Vatansever kişiliğiyle anılan Azerbaycan’ın Milli Kahramanı Tümgeneral Polat Heşimov’un Doğum Günüdür

Bugün  Azerbaycan Ulusal kahramanı Polat İsrayil oğlu Heşimov'un doğum günüdür. Azerbaycan'da Tümgeneral Polat Heşimov, cesareti, yiğitliği ve vatansever kişiliğiyle anılıyor. 

Polad  Heşimov, 2 Ocak 1975'te Gabala bölgesindeki Vendam köyünde doğdu. Polad  Heşimov, Sumgayit'teki okuldan mezun oldu. Ardından Haydar Aliyev Üniversitesi'nde okudu ve eğitimine Türkiye'de devam etti.
Daşkasan, Murov ve diğer savaş bölgelerinde görev yaptı.
Heşimov, Nisan 2016'da çıkan çatışmaya katıldı ve yaralandı. Bundan sonra general rütbesine yükseltildi. Tümgeneral Polad  Heşimov, 13-14 Temmuz gecesi Tovuz bölgesi yönündeki bir çatışmada kahramanca şehit oldu. 14 Temmuz'da, Tümgeneral Polad Heşimov'un kayınbiraderi, önce Gabala bölgesindeki Vendam yerleşimine, ardından da yaşadığı Sumgayit'e getirildi ve 15 Temmuz'da 2. Fahri Hiyaban'da defn edildi. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın 9 Aralık tarihli "Askerlerin Ödüllendirilmesi Üzerine" kararına göre  Heşimov Polad İsrail oğlu "Azerbaycan'ın Milli Kahramanı" onursal unvanına layık görüldü.
Evliydi, 2 oğlu ve 1 kızı vardı.
 
Ermenistan ordusunun 14 Temmuz'da Azerbaycan'a gerçekleştirdiği saldırıda  kahramanca şehit olan Tümgeneral Polat Heşimov'u, annesi iyi bir evlat, çocukları örnek bir baba, silah arkadaşları ise cesur ve azimli bir asker olarak vatanseverliğiyle hatırlıyor. 
 
Mekânın cennet olsun Tümgeneral Heşimov! 

azturkworld

“İki Devlet, Tek Millet” Azturkworld, Azerbaycan ve Türk dünyasının çeşitli haberlerini yapmakta, farklı alanların ünlü isimleriyle röportajlar gerçekleşdirmektedir. Vizyonu: Azturkworld “Hayatı Paylaş” Türkiye ve Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik bağlarını geliştirmek. Azerbaycan ve Türkiye arasındakı sosyal, kültürel, ekonomik, vs. ilişkilerin geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.